Awaria e-TOLL – trzeba płacić za przejazd, czy nie?

Oceń nas

e-toll-przejazd-droga-platna-blog-poradnik-transportowy

O obowiązku rozliczenia się za korzystanie z płatnej drogi, pomimo niedziałającego systemu, kierowcy usłyszeli dzwoniąc na infolinię e-TOLL. Z drugiej strony wiemy, że kierowcy ciężarówek korzystają z dróg bez wnoszenia jakichkolwiek opłat. Którą wersję powinni przyjąć przewoźnicy, aby nie zapłacić kary za brak płatności?

Nie działa aplikacja e-TOLL, a nie całe urządzenie

19 stycznia 2023 roku na stronie rządowej gov.pl, w zakładce e-TOLL, pojawiła się informacja o awarii aplikacji mobilnej na urządzeniach z Androidem. Wynika z niej, że kierowcy powinni kontynuować i realizować przewozy płatne na dotychczasowych zasadach, czyli włączyć aplikacje i rozpocząć przejazd. Na stronie gov.pl znajdziemy informację o tym, jak opłacić przejazd bez przekazywania danych i działającego urządzenia GPS w razie awarii urządzenia. Jednak to nie z urządzeniem jest problem, a z aplikacją mobilną e-TOLL na urządzeniach z systemem Android. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, awaria nie dotyczy urządzeń pokładowych (OBU) oraz Zewnętrznych Systemów Lokalizacyjnych (ZSL). Co więcej, problem pojawia się wyłącznie w przypadku Androida – urządzenia wykorzystujące system iOS działają bez zarzutu. Czy w takim przypadku opłata za przejazd powinna być wymagana?

Oficjalny komunikat rzecznika KAS

Jak podaje rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska, awaria jest po stronie KAS i z tego względu opłata za przejazd od kierowców korzystających z urządzeń na Androidzie, nie jest wymagana. Płatność w żaden sposób nie zostaje naliczona, a więc przewoźnicy nie muszą martwić się o ponowne zgłaszanie się do e-TOLL z zaległościami. Awaria może potrwać nawet kilka dni, chociaż KAS zapewnia, że prace nad jej usunięciem traktowane są priorytetowo.

Podsumowując, zgodnie z aktualizacją, opłata za e-TOLL nie musi zostać wnoszona w przypadku urządzeń z systemem Android.

Źródła:

etoll.gov.pl

rmf24.pl