Co dalej z VAT za karty paliwowe?

5/5 - (3 votes)

Karty paliwowe a VAT

Co dalej z VAT za karty paliwowe?

Czas rozliczeń podatkowych coraz bliżej, a przewoźnicy nadal pozostają bez jasnej informacji w sprawie odliczania podatku VAT za paliwo zakupione przy użyciu kart paliwowych.

Pół roku temu burzę rozpętał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym zostało zakwestionowane prawo firm transportowych do odliczania VAT za zakup paliwa kartami paliwowymi. Wyrok tłumaczony był faktem, że korzystający z karty paliwowej przewoźnik posługuje się nią w ramach tak zwanej usługi finansowej, a nie z powodu faktycznego nabycia paliwa.

Przypomnijmy, że karty paliwowe to bardzo popularne obecnie narzędzie, które pozwala na bezgotówkowe rozliczanie zakupu paliwa oraz korzystania z różnego rodzaju usług na stacjach benzynowych. Rosnąca liczba użytkowników kart jest przede wszystkim związana z wygodą wynikającą z ich korzystania. Kierowca nie musi posiadać gotówki na stacji benzynowej, a przedsiębiorstwo dostaje jedną zbiorczą fakturę z zakupu paliwa na koniec miesiąca. Co więcej, kartą mającą zasięg międzynarodowy można zapłacić za przejazd autostradą, przez mosty i tunele, za serwis pojazdu, myjnie, itp.

Coraz więcej przewoźników sięga po karty paliwowe rozliczając naturalnie VAT z faktur wystawionych za zakup paliwa, zatem decyzja NSA zmroziła ich wszystkich. Nie od dziś wiadomo, że koszty zakupu paliwa i związanego z nim podatku VAT to najistotniejszy składnik rozliczeń firm transportowych.

Przywołana przez NSA usługa finansowa jaką miałoby być użycie karty paliwowej jest zwolniona z podatku VAT, więc przewoźnik nie miałby prawa odliczać podatku z zakupienia paliwa. Po pierwszym wyroku zapadł drugi – w październiku, także wydany przez NSA, tyle, że w innym składzie, w którym to wyroku przeczytać można, że podczas analizowania transakcji przy użyciu kart paliwowych pod uwagę powinien być brany zasadniczy cel nabycia karty – czy jest to ułatwienie w tankowaniu, czy też samo tankowanie. Pytanie, jak znaleźć różnicę? Z pewnością ile sądów, tyle opinii dających wyraz ocenie celu użytkowania karty. Wygląda na to, że głos decydujący w danej sprawie będą miały organy podatkowe, a na czyją korzyść będą wątpliwości rozstrzygać? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, przewoźnicy powinni zwrócić baczną uwagę oraz skupić się na szczegółach umowy zawieranej z wystawcą karty tak, by nie dostarczać fiskusowi podstaw do odrzucenia prawa do odliczenia VAT za zakup paliwa.

 

Źródło: Polska Truck&Biznes nr 5/2014