Jak obniżyć koszty ubezpieczenia pojazdów?
Skutecznie obniżenie kosztów ubezpieczenia pojazdów w firmie transportowej
Ubezpieczenie floty transportowej wielokrotnie wiąże się z ogromnymi wydatkami. Nic zatem dziwnego, że przewoźnicy szukają oszczędności w tym obszarze. Ubezpieczyciele do tej pory rzadko przyznawali zniżki na ubezpieczenie komunikacyjne AC (dobrowolne ubezpieczenie, które chroni samochód oraz jego wyposażenie przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem). Właśnie dobrowolność zawarcia umowy powoduje, że wiele firm, zwłaszcza małych, nie decyduje się na taki krok ze względów finansowych. Może to niestety nieść poważne konsekwencje. Czy są zatem sposoby aby obniżyć wartość ubezpieczenia AC?
Ostatnimi czasy na szczęście wiele się zmienia także w branży ubezpieczeniowej i polscy agenci ubezpieczeniowi proponują przedsiębiorcom transportowym atrakcyjne rabaty dla pojazdów objętych systemem monitoringu. Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić aby koszt polisy był mniejszy i ile można na tym zyskać?
Monitoring dobry na wszystko
Monitoring pojazdu to system działający w oparciu o nawigację satelitarną, który wykorzystuje najnowocześniejsze metody aktywnej ochrony. Monitoring GPS jest wręcz nieodzowny i nie powinien być obowiązkowy tylko w przypadku pojazdów o znacznej wartości. Instalacja czarnych skrzynek ma naprawdę wiele zalet; przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo i obniża koszty eksploatacyjne pojazdu już w ciągu kilku miesięcy od instalacji. Monitoring m.in. pozwala na śledzenie flot pojazdów 24 godziny na dobę z dowolnego miejsca na świecie (monitorowanie pojazdów jest możliwe również za pomocą telefonu), daje kontrolę zużycia paliwa, przebytej drogi, średniego spalania i wielu innych parametrów (firmy mogą mieć pełną kontrolę nad kosztami paliwa, obsługi serwisowej, napraw pogwarancyjnych czy kosztami kierowców). Monitoring umożliwia wezwanie pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia kierowcy, przesłanie sygnału o włamaniu, kradzieży, zdalne sterowanie urządzeniem np. unieruchomienie pojazdu oraz szybkie powiadomienie odpowiednich służb, namierzenie i zabezpieczenie skradzionego samochodu. Ponadto monitoring pozwala na tworzenie rozmaitych raportów i analiz.
System GPS daje możliwość pełnej kontroli nad pojazdem, transportem, kierowcą i ładunkiem zarówno w dużych, jak i małych firmach transportowych. A co jeszcze powinno zainteresować przewoźników – monitoring pojazdów GPS to ulgi w ubezpieczeniu.
Oferta firm ubezpieczeniowych
Obecnie kilka firm na polskim rynku proponuje dodatkowe zniżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych w wysokości od 5% do 20% dla pojazdów objętych systemem monitorowania wykorzystującym lokalizację GPS. W większości z nich aby uzyskać zniżkę należy przedstawić umowę monitoringu z jednym z producentów lub firmą ochroniarską. Umowa musi być zawarta na taki sam czas i terytorium, jak ubezpieczenie pojazdu.
Są jednak i takie towarzystwa, które same montują w samochodach czarne skrzynki lub mają podpisaną umowę na instalację z konkretnym producentem oprogramowania. Firmy ubezpieczeniowe zajmują się obsługą urządzeń, co jest wliczone w wysokość składki. W przypadku kiedy firma transportowa posiada juz urządzenia GPS innych firm istnieje możliwość bezpłatnej adaptacji (przeprogramowania) urządzeń, tak by współpracowały z danym systemem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że od sposobu jazdy kierowcy będzie zależał koszt polisy. Zakłady ubezpieczeń skontrolują czy kierowcy jeżdżą ostrożnie i zgodnie z przepisami. Informacje te mają wpływ na obniżenie lub podwyższenie składki
Podsumowując
Dla firm transportowych monitoring pojazdów oznacza lepsze i efektywniejsze wykorzystanie taboru oraz bezpieczeństwo kierowców i ładunków. To skuteczne rozwiązanie, pozwalające na pełną kontrolę w czasie rzeczywistym, z możliwością śledzenia przebiegu trasy, zużycia paliwa oraz wielu innych czynników mających bezpośredni wpływ na oszczędności. Pojazd wyposażony w system GPS jest zatem znacznie lepiej zabezpieczony, a do tego jego właściciel może liczyć na rabat za zakup ubezpieczenia AC. Oszczędność jest zatem podwójna.
Warto już teraz zapytać swojego agenta ubezpieczeniowego o dodatkowe zniżki z tytułu monitoringu.
Fanaran
27 stycznia, 2016 @ 10:29 am
Bardzo dobry artykuł. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że monitoring GPS pojazdów przynosi o wiele większe oszczędności patrząc w szerszej perspektywie. To przecież właśnie niższe koszty ubezpieczenia, mniej „ryzykownych” sytuacji, w których firma musi płacić za błędy kierowców, mniejsze koszty na paliwo, większa efektywność pracowników. My korzystamy w firmie z lokalizacji GPS ikol i od razu praktycznie było widać zmniejszenie wydatków na wielu polach.