Najważniejsze zmiany w transporcie w Polsce i Europie od 1 lutego 2023 roku

Oceń nas

zmiany-transport-luty-2023-polska-europa-uk

To nie koniec noworocznych zmian – jak wynika z informacji dostępnych na stronach rządowych, od 1 lutego 2023 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy obejmujące m.in. opłaty drogowe, sposoby ich pobierania, system oceny ryzyka firm transportowych i zakazy ruchu. Oprócz zmian w prawie drogowym, czekają nas inne ważne wydarzenia, które będą miały duży wpływ na transport – jak kolejki na granicy w Austrii czy strajk w Wielkiej Brytanii.

Sprawdź zmiany w transporcie po 1 lutego 2023 r.:

  1. Ile wynosi opłata drogowa we Francji?
  2. Na czym polega nowy system oceny ryzyka w Polsce?
  3. Na jakich systemach operacyjnych nie działa e-TOLL?
  4. Do którego niemieckiego miasta nie wjadą pojazdy o normie EURO 4?
  5. Jakie maseczki ochronne obowiązują w Niemczech?
  6. W które dni rusza kolejna odprawa w Austrii na granicy z Niemcami?
  7. Gdzie odbędą się strajki w UK?

Wyższe opłaty drogowe – Francja

Podwyżki za przejazd po płatnych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych w większości krajów europejskich zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Teraz przyszła kolej na Francję, gdzie od 1 lutego 2023 roku opłaty drogowe wzrosną o 4,5%-5,07% (w zależności od liczby osi pojazdu). Jeśli chodzi o przejazd przez francuskie tunele, podwyżka sięgnie aż 5,39% w przypadku ATB – Autoroutes et Tunnel du Mont Blanc i 6,33% w SFTRF – Société Française du Tunnel Routier du Fréjus. Różnica w stawkach wynika z istnienia kilku zarządców dróg płatnych, gdzie każdy z nich ustala indywidualne podwyżki cen za przejazd.

Nowy system oceny ryzyka i częstsze kontrole drogowe – Polska

Za sprawą wprowadzenia nowego systemu oceny zagrożeń, jakie firma transportowa może stwarzać na drogach, częstszych kontroli mogą spodziewać się przewoźnicy, którzy mają już na koncie jakieś wykroczenia. W zależności od naruszeń, jakich dopuściła się firma transportowa, oznaczona będzie w systemie danym kolorem. Zielony to firma niskiego ryzyka, pomarańczowy średniego, a czerwony – wysokiego. Według przyjętego kryterium kolor szary będzie przypisany tym przedsiębiorstwom, które nie były dotychczas kontrolowane. Aktualizacja systemu ocen to odpowiedź na Pakiet Mobilności, którego podstawą jest ujednolicenie zasad panujących na drogach we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Aplikacja e-TOOL i konieczna aktualizacja systemu operacyjnego – Polska

Jak wynika z komunikatu Krajowej Administracji Skarbowej, 31 stycznia 2023 roku skończy się możliwość korzystania z aplikacji e-TOLL oraz e-TOLL PL BILET na urządzeniach z systemem operacyjnym Android 8.0 oraz IOS poniżej wersji 14. Oznacza to, że użytkownicy korzystający z wymienionych systemów operacyjnych, chcąc korzystać z aplikacji e-TOLL i e-TOLL PL BILET, będą musieli pobrać i zainstalować aktualizację oprogramowania lub skorzystać z innego urządzenia. Na dopilnowanie tego przewoźnicy i kierowcy mają tylko dwa dni.

Zakaz wjazdu dla EURO 4 – Monachium, Niemcy

Od 1 lutego 2023 roku pojazdy z silnikiem Diesla spełniającymi normę EURO 4 nie wjadą do Monachium. Zakaz ruchu obejmie również niemiecki Mittlerer Ring, czyli obwodnicę śródmiejską Monachium. Zaostrzenie przepisów wynika z ogromnego zanieczyszczenia, jakie emitowane jest w stolicy Bawarii i ewentualnymi karami, jakie może nałożyć na nie UE. W kolejnych miesiącach pojawi się kolejny zakaz dotyczący pojazdów z normą EURO 5.

Druga obowiązkowa maseczka w apteczce samochodowej – Niemcy

Od 1 lutego 2023 roku w każdej apteczce samochodowej będą obowiązywać dwie maski ochronne, zgodne z normą DIN 13164, ale bez chusty trójkątnej i chusty opatrunkowej. Wymóg dotyczy wszystkich pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych poruszających się po terytorium Niemiec.

Kolejne odprawy blokowe – Tyrol, Austria

Z uwagi na zmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz dużą emisję zanieczyszczeń, austriacki Tyrol wprowadził kalendarz dozowania ruchu na autostradzie A12 Inntal w kierunku niemiecko-austriackiego przejścia granicznego KUFSTEIN/Kiefersfelden. W lutym 2023 roku odprawy blokowe odbędą się w następujących terminach: 6 lutego, 13 lutego, 20 lutego i 27 lutego 2023 roku. Warto wziąć to pod uwagę planując trasę w tym rejonie, z uwagi na kolejki do granicy i ewentualne opóźnienia w transporcie.

Strajk Straży Granicznej i utrudnienia w transporcie – Wielka Brytania

Jak podaje brytyjski gov.uk, akcja protestacyjna Straży Granicznej odbędzie się 1 i 2 lutego 2023 roku i będzie miała wpływ na wszystkich podróżujących na teren Zjednoczonego Królestwa. Obejmie ona również przewoźników drogowych, którzy muszą liczyć się z opóźnieniami w transporcie. Strajki odbędą się we wszystkich portach lotniczych i morskich, w tym Calais, Dunkierce oraz Coquelles na północy Francji.

Źródło: etoll.gov.pl, gov.pl, infranken.de