Rumunia i Bułgaria w Schengen a transport drogowy towarów

Oceń nas

Rumunia Bułgaria w Schengen a transport

Od 1 stycznia 2025 roku Rumunia i Bułgaria weszły do strefy Schengen. O członkostwo kraje starały się od 2007 roku, czyli od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej. Dla przewoźników realizujących transport drogowy na terenie państw to dobra wiadomość – zniesienie punktów kontrolnych usprawni przewóz na granicach.

Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zmieni się po wejściu do Schengen Rumunii i Bułgarii.

Krótszy czas oczekiwania na granicy

Największym usprawnieniem wynikającym ze zniesienia stałych punktów kontrolnych na granicy rumuńsko-węgierskiej, rumuńsko-bułgarskiej oraz bułgarsko-greckiej jest zmniejszenie czasu oczekiwania na przejazd.

Przed 1 stycznia 2025 roku średni czas oczekiwania wynosił:

Granica rumuńsko-węgierska: Średni czas oczekiwania wynosił około 6 godzin, z możliwością wydłużenia nawet do 72 godzin w wyniku zaostrzonych kontroli granicznych.

Granica rumuńsko-bułgarska: Podobnie jak na granicy z Węgrami, średni czas oczekiwania dla ciężarówek wynosił około 6 godzin, z potencjalnym wydłużeniem do 72 godzin z powodu dodatkowych kontroli.

Co do granicy bułgarsko-grecka nie znaleźliśmy dostępnych konkretnych danych dotyczących średniego czasu oczekiwania, jednak biorąc pod uwagę powyższe dane możemy przypuszczać, że było to również od kilku godzin do nawet kilku dni.

Niecałkowite zniesienie kontroli granicznej w Rumunii i Bułgarii

Warto zauważyć, że na granicach rumuńsko-węgierskiej i rumuńsko-bułgarskiej wprowadzono wyrywkowe kontrole w celu przeciwdziałania nielegalnej migracji. Czas oczekiwania na granicy może się zatem skrócić, ale w zależności od wspomnianych kontroli. Wyrywkowe sprawdzanie ma być doraźne, nie podano jednak daty, kiedy ma być całkowicie zniesione. Przypomnijmy, że wieloletnie starania o przystąpienie krajów do strefy Schengen był związany z niedostateczną ochroną granic – akcesji Rumunii i Bułgarii sprzeciwiały się Austria i Holandia, które tym razem zrezygnowały z veta.

Lepsze planowanie i dokładniejsze obliczanie czasu pracy kierowców

Dzięki zniesieniu stałych punktów kontrolnych na granicy rumuńskiej i bułgarskiej łatwiej będzie zaplanować pracę kierowców zawodowych. Czas pracy i przerwy będzie bardziej przewidywalny i mniej skomplikowany. Oczywiście oprócz ograniczeń na granicy warto brać pod uwagę inne czynniki wydłużające lub skracające czas pracy kierowców, jak np. zakazy jazdy. Przypominamy, że 6 stycznia 2025 roku w Rumunii będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych w godz. 6:00-22:00.

 

Źródła: Rzeczpospolita, 40ton.pl, e100.eu, https://www.timocom.pl/zakazy-jazdy/6-stycznia-trzech-kroli