Transport płynnych substancji chemicznych

Oceń nas

adrJak bezpiecznie przewieźć płynne substancje chemiczne?

 

Transport płynnych substancji chemicznych to ogromne wyzwanie nawet dla firm transportowych, które mają w tym obszarze spore doświadczenie. Transport ten wymaga przede wszystkim utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Na początek warto jest się zapoznać ze wszystkimi regulacjami rynkowymi oraz prawno-formalnymi.

Dla firm transportowych, które chciałyby zająć się transportem płynnych substancji chemicznych, oprócz oczywistej znajomości przepisów ADR, należy jeszcze wskazać dwie inne bardzo ważne regulacje:

ISO 9001:2008 – to norma międzynarodowa zawierająca wymagania dotyczące systemów zarządzania jakością. Mająca zastosowanie, gdy organizacje potrzebują wykazać zdolność do ciągłego dostarczania wyrobu spełniającego wymagania klienta oraz wymagania w zakresie nadrzędnych przepisów.

SQAS – system jakości zapewniający bezpieczne mycie zbiorników transportowych typu cysterny i kontenery. Dzięki procedurze SQAS cysterny po produktach chemicznych są czyszczone zgodnie z najwyższymi normami jakości i ochrony środowiska.

Poza tym warto wspomnieć o szkoleniach dla kierowców. Wiele krajów, szczególnie w Europie Zachodniej, stawia dodatkowe wymagania dotyczące umiejętności i wiedzy kierowców. Przygotowywane są dla nich specjalne testy, które upoważniają ich do wejścia na teren zakładu chemicznego.

Wymagania klientów

Dzisiaj wymagania klientów, którzy chcą przewieźć płynne substancje chemiczne, zmieniają się. Chcą oni, by usługa była dopasowana specjalnie dla nich. Terminowo dostarczony towar to już nie wszystko. Dzisiaj ważna jest także wiedza kierowców, możliwość wykorzystania gumowych cystern, poduszek azotowych, utrzymania konkretnej temperatury w cysternie, czy także monitorowania pozycji pojazdów na drogach w całej Europie.

 

Podsumowanie

Transport płynnych substancji chemicznych jest zajęciem ekstremalnie niebezpiecznym. Przykładowo wystarczy, że nie zostaną odprowadzone opary, które znajdują się w cysternie, by mogło dojść do nieszczęścia. Dlatego też rozpoczynanie takiego typu działalności, to długotrwała i ciągła nauka przepisów oraz nowych procedur. Tutaj liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo.