Cena paliwa w Niemczech vs. cena paliwa w Polsce. Gdzie taniej? Zestawienie po 1 lutego 2022 roku

1/5 - (1 vote)

ceny-paliwa-w-niemczech-a-w-polsce

 

Ceny paliw powoli spadają – dzięki wprowadzonej przez rząd Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 od 1 lutego 2022 roku można zaobserwować wzmożony ruch na stacjach benzynowych. I to nie tylko wśród polskich kierowców. Niemcy ruszyli za wschodnią granicę, a nazywane „turystyką paliwową” ożywienie na trasie Niemcy-Polska, podsycane jest coraz nowszymi newsami podawanymi przez media. W dniu wprowadzenia ustawy o obniżonym podatku za paliwo w Polsce informacja o nowych cenach oleju i benzyny pojawiła się m.in. w niemieckim „Berliner Zeitung”, co wywołało bezpośrednią reakcję naszych zachodnich sąsiadów. Czy faktycznie opłaca się Niemcom tankować w Polsce?

  1. Co to jest podatek paliwowy i kto na nim zyska?
  2. Ceny paliw w Polsce po 1 lutego 2022 roku
  3. Cena paliwa w Niemczech po 1 lutego 2022

Co to jest podatek paliwowy i kto na nim zyska?

Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się założeniom Tarczy Antyinflacyjnej. Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl, jednym ze sposobów na rekordowo wysoką inflację jest obniżka stawek podatku VAT na niektóre towary – m.in. na ciepło, energię elektryczną, autogaz czy właśnie na paliwo. Ustawa o Tarczy zakłada obniżenie podatku VAT z 23% na 8% i dotyczy każdego rodzaju paliw. Ale nie każdego rodzaju samochodów. Jak wiadomo, przewoźnicy i kierowcy samochodów ciężarowych podlegają pełnemu odliczeniu podatku VAT, a więc z obniżki nie skorzystają. Przewoźnicy, spedytorzy czy inni przedsiębiorcy z branży transportowej nie odliczą kosztów od ceny netto paliwa, a więc zastając wysoką cenę na stacjach benzynowych, będą musieli się po prostu do niej dostosować. Niestety oprócz tego, że nic nie zyskają, mogą też stracić. Już tydzień po wprowadzeniu obniżki VAT-u z 23% na 8%, jeden z największych punktów sprzedaży paliwa – Orlen, ogłosił wzrost cen paliw w hurcie. Pod uwagę warto wziąć również marże narzucane przez stacje benzynowe. Trzeba liczyć się z tym, że punkty sprzedaży paliw będą musiały odbić sobie rządową obniżkę.

Ceny paliw w Polsce po 1 lutego 2022 roku

Pod koniec stycznia 2022 roku za paliwo Pb95 płaciliśmy 5,83 zł za litr, za olej napędowy zaś – 5,89 zł. Z dniem 1 lutego 2022 roku, kiedy to weszły w życie obniżki związane z Tarczą Antyinflacyjną, cena paliwa Pb95 spadła do 5,27 zł/l, czyli zmniejszyła się o 56 grosze. Za olej napędowy płaciliśmy zaś o 58 groszy mniej, czyli 5,31 zł/l (dane z 14 lutego 2022 r.). Prognozy cen paliw na drugi tydzień po rządowej obniżce kształtuje się następująco (źródło: www.e-petrol.pl).

 

Źródło: epetrol.pl
Ceny paliw w Polsce od 7 do 13 lutego 2022 r.

 

Źródło: epetrol.pl
Ceny paliw w Polsce od 14 do 20 lutego 2022 r.

 

Jak widać, w ciągu tygodnia stawki paliw wzrosły, głównie przez wspomnianą wcześniej podwyżkę cen w hurcie. Widoczna tendencja wzrostowa jest wciąż optymistyczna w porównaniu z sytuacją w Niemczech, gdzie ceny paliw w niektórych regionach osiągają już 8 zł/l.

Cena paliwa w Niemczech po 1 lutego 2022

Ceny paliw w Niemczech, podobnie jak w Polsce, uzależnione są od rosnącej inflacji, ale i pakietu klimatycznego, którego założeniem jest m.in. promocja elektromobilności, zmniejszanie emisji CO2 i zwiększenie udziału biopaliw w sektorze transportowym. Niemcy starają się ograniczać korzystanie z samochodów o klasycznych napędach przez obowiązujący pakiet klimatyczny, ale i podwyżkę podatku od emisji dwutlenku węgla, który w ciągu roku wzrósł z 25 € na 30 €. Za paliwo u naszych zachodnich sąsiadów zapłacimy więc w przeliczeniu 7,97 zł/l za Pb95 i odpowiednio 7,66 zł/l za olej napędowy (dane z dnia 14.02.2022 r.). Nic dziwnego, że Niemcy ruszyli do polskich stacji benzynowych – zwłaszcza ci, którzy mieszkają blisko granicy. Co więcej, jak podaje businessinsider.pl, w lokalnych gazetach regionów położonych przy granicy pojawiają się słowniczki niemiecko-polskie, które mają  pomóc kierowcom w zrozumieniu nazw polskich paliw. Takie słowniczki pojawiły się m.in. w gazecie „Märkische Allgemeine”, która wydawana jest w regionie Brandenburgii, graniczącej od Zachodu z Polską.

Ciekawą sytuację odnotowano ostatnio w Bogatyni, która mieści się nieopodal granicy Zgorzelec-Görlitz. Kierowca samochodu ciężarowego MAN-a L2000 z otwartą skrzynią ładunkową przyjechał do polskiego miasta ze środkowych Niemiec i chcąc skorzystać z niższych cen, zatankował olej napędowy do beczek – co okazało się nielegalnym transportem niebezpiecznego ładunku. Niestety oprócz braku opłat i wzięcia pod uwagę zasad ADR, kierowca nie miał odpowiednio przygotowanego auta.

Jak widać, pomimo podwyżek cen paliw na polskim rynku, Niemcom wciąż opłaca się tankować u nas. Czy ceny paliwa w Niemczech będą niższe? Wskutek najwyższej od 30 lat inflacji czy wprowadzonego pakietu klimatycznego, raczej będę wzrastać.

 

Źródła:

https://www.e-petrol.pl/

https://40ton.net/niemiec-przyjechal-ciezarowka-do-polski-by-zatankowac-paliwo-do-osmiu-beczek/

https://tvn24.pl/biznes/rynki/ceny-paliw-na-stacjach-benzynowych-w-polsce-luty-2022-prognozy-ekspertow-5586684

https://www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw/zagranica/

Polska odrzuci pakiet klimatyczny? Wypowiedzenie go jest niemożliwe

https://www.money.pl/gospodarka/do-polski-po-paliwo-niemieccy-kierowcy-jada-do-nas-tankowac-6732760948996800a.html

https://www.dw.com/pl/niemcy-najwy%C5%BCsza-inflacja-od-prawie-30-lat/a-60487363#

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niemieckie-szalenstwo-na-punkcie-polskiego-paliwa-gazety-publikuja-slowniczki/dzf1ke9