Nowe narzędzie do szybkiej weryfikacji uprawnień kierowców
Ministerstwo Cyfryzacji z końcem stycznia wprowadziło nowy system umożliwiający szybkie i bardziej zautomatyzowane sprawdzanie uprawnień kierowców. Baza obejmuje zarówno osoby prywatne, jak i zawodowych kierowców ciężarówek oraz busów.
Sprawdź, jak skorzystać z narzędzia i zweryfikować uprawnienia kierowców
Kontrola kierowców online – w jakim celu została wprowadzona?
Powód jest oczywisty – zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Chodzi tu zarówno o kierujących pojazdami i przewożących towary w transporcie drogowym, jak i pozostałych uczestników ruchu. Z pewnością wszyscy znają wstrząsającą sprawę 14-letniego chłopca, który został śmiertelnie potrącony niedawno przez kierowcę busa, który uciekł z miejsca zdarzenia i jak się okazało miał zakaz prowadzenia pojazdów. Ta i wiele podobnych sytuacji zmobilizowała Ministerstwo Cyfryzacji do stworzenia narzędzia, które umożliwi jeszcze szybsze i wygodniejsze sprawdzenie kierowcy. Dzięki niemu zainteresowani będą mogli pozyskać informacje, takie jak:
🔵 rodzaj oraz zakres uprawnień kierowcy,
🔵 data ważności uprawnień,
🔵 data ważności dokumentu,
🔵 seria i numer blankietu,
🔵 informacje o ewentualnym zatrzymaniu dokumentu.
Nowy system do kontroli kierowców – jak z niego korzystać?
Aby skorzystać z narzędzia do weryfikacji uprawnień kierowców, trzeba o nie zawnioskować. Według danych na stronie Ministerstwa, zgłoszenie należy skierować na adres biurocepik2.0@cyfra.gov.pl. W przypadku firm zatrudniających kierowców niezwykle ważne jest zadbanie o rozwiązania informatyczne umożliwiające komunikację z serwerami CEK i pobieranie danych. Po otrzymaniu dostępu do nowego systemu możliwe będzie automatyczne wysyłanie zapytań o kierowcę do systemu CEPiK poprzez podanie danych kierowcy (imię i nazwisko, numer prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie danym pojazdem).
Alternatywny sposób na weryfikację – e-usługa „Sprawdź uprawnienia kierowcy”
Od 2020 roku działa publiczna e-usługa „Sprawdź uprawnienia kierowcy”, która umożliwia ręczne zweryfikowanie uprawnień kierowcy. Mogą skorzystać z niej wszyscy bezpłatnie podając imię i nazwisko kierowcy oraz serię i numer blankietu dokumentu. W zamian usługa przesyła informacje, takie jak:
Dane z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem:
🔹typ dokumentu,
🔹serię i numer blankietu (druku),
🔹datę ważności dokumentu,
🔹status dokumentu, na przykład czy dokument jest zatrzymany.
Rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia:
🔹kategorię,
🔹datę ważności.
Pod tym linkiem można skorzystać z e-usługi „Sprawdź uprawnienia kierowcy” https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy
„Wilczy bilet w branży”, czyli jak przewoźnicy ostrzegają się wzajemnie przed kierowcami
Jak wynika z ogólnodostępnych wpisów na forach branżowych i grupach na portalach społecznościowych, przewoźnicy sami ostrzegają się przed kierowcami, którzy dopuścili się naruszeń. Pracodawcy podkreślają, że dobrze byłoby również zyskać wgląd do kolizji spowodowanych z winy kierowcy. Nic nie wiadomo na temat tego, czy takie informacje zostaną kiedyś dodane do systemu. Nie zmienia to faktu, że temat jest niezwykle istotny i warto o nim informować.
Źrdóła: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 110 z późn. zm.) – art. 100ar.
www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowe-narzedzie-do-weryfikacji-uprawnien-kierowcow
https://prawnicytransportu.pl/weryfikacja-uprawnien-kierowcy-przez-firme/