Opłaty drogowe, ceny przejazdów – Myto Hiszpania

3/5 - (2 votes)

Myto Hiszpania-flagaHiszpania to niewątpliwie piękny kraj. Wielu z nas podróżuje tam często w celach turystycznych, inni w celach zarobkowych. Na dość dużą skalę rozwinął się polski transport handlowy w kierunku Półwyspu Iberyjskiego. Nie zdziwi nikogo chyba fakt, że w Hiszpanii korzystanie z autostrad i niektórych dróg szybkiego ruchu jest płatne. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Kategoria pojazdu jest jednak tyko orientacyjna, gdyż poszczególne spółki autostrad mają własną klasyfikację. Ceny za przejazd mogą być zróżnicowane także od sezonu czy pory dnia. Czasami są nawet dwukrotnie wyższe w święta i w godzinach szczytu. Dodatkowo zapłacimy także za korzystanie z niektórych tuneli.

Opłata manualna

Sieć dróg w Hiszpanii liczy ok. 340 000km. Autostrady i drogi główne zajmują ponad 7000km. Zarządza nimi ponad 20 prywatnych firm. Za przejazd po autostradach hiszpańskich pobierana jest opłata od wszystkich pojazdów. Samochody ciężarowe muszą liczyć się z opłatami od 1,5e za przejazd obwodnicą do 58e za przejazd autostradą (samochody osobowe od 0,90e do 26e). Należność za przejazd można regulować gotówką lub najbardziej popularnymi karami kredytowymi. Wnoszenie opłat następuje na bramkach wjazdowych u pracownika punktu lub w automacie. W przypadku płatności gotówką lub kartą należy wybrać przeznaczone do tego specjalnie oznakowane bramki.

System elektronicznego pobierania opłat

Na niektórych autostradach w Katalonii działa system elektronicznego poboru myta o nazwie Via T. Oparty jest on na zasadzie mikrofali, a w samochodzie niezbędne jest zainstalowanie małego urządzenia pokładowego VIA-T Box, które pozwala na automatyczne rozliczenia opłat drogowych. System znajduje zastosowanie we wszystkich pojazdach o masie powyżej 3,5 tony. Na autostradach są specjalnie oznakowane bramki z napisem „VIA-T”, „Telepeaje” lub „T”, dzięki czemu nie trzeba zatrzymywać się przy Punktach Poboru Opłat. Posiadanie urządzenia uprawnia do korzystania z rabatów w wysokości nawet do 50%. Urządzenie pokładowe można otrzymać w Hiszpanii w większości banków, ale tylko pod warunkiem, że ma się u nich konto lub wypożyczyć w firmie zarządzającej autostradami.

Korzystając z kart paliwowych jednego z operatorów możemy rozliczyć myto w bardzo wygodny sposób. Operator karty załatwi za nas wszystkie formalności, a następnie zsumuje i wystawi fakturę opłat drogowych z całej Europy. Dodatkowo płatności kartami paliwowymi pozwalają nam na uzyskanie atrakcyjnych rabatów. Operator karty umożliwia także nabycie jednostki pokładowej pozwalającej na automatyczne naliczanie myta.

Podsumowanie:

Hiszpania to kraj, który posiada dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg ekspresowych. Przejazd na większości z tych odcinków jest płatny. Przed podróżą zawsze warto sprawdzić jakie przepisy obowiązują na danych drogach oraz ile zapłacimy za przejazd po nich. Kierowcy spoza Hiszpanii zobowiązani są do regulowania mandatów na miejscu. W razie odmowy policja może unieruchomić nasz samochód aż do czasu zapłaty należności.

Dobrze wiedzieć także, że Hiszpania i Francja mają od jakiegoś czas jeden system poboru myta, dzięki czemu przewoźnicy międzynarodowi mają możliwość korzystania już tylko z jednego urządzania pokładowego w tych dwóch krajach (poniesiemy jednorazowe koszty dzierżawy jednego urządzania na miesiąc). Teraz podróż przez te kraje może być jeszcze łatwiejsza.