Jak sprawdzić wiarygodność finansową kontrahenta?
Sprawdzenie wiarygodności finansowej – wskazówki i porady dla branży transportowej
Dostarczyłeś towar w terminie, odbiorca przyjął go bez żadnych uwag, a mimo to i tak nie dostałeś zapłaty za wykonaną usługę? Niestety, ale takie sytuacje się zdarzają. Dzięki staranności kupieckiej można jednak ich uniknąć. W jaki sposób sprawdzić więc dokładnie wiarygodność finansową kontrahenta?
Problem branży transportowej polega na tym, że przedawnienie roszczeń następuje po 12 miesiącach od daty wymagalności faktury. Kontrahenci mają zaś możliwość wprowadzenia odległego terminu płatności. Do tego wszystkiego dochodzi spora rotacja firm na rynku oraz niska świadomość tzw. rzetelności płatniczej. Potencjalni partnerzy nie są sprawdzani w żadnych wywiadowniach gospodarczych, co mogłoby zapobiec podpisaniu umowy.
Od czego rozpocząć sprawdzenie wiarygodności finansowej kontrahenta?
Przede wszystkim dowiedzmy się kto w danej firmie podejmuje decyzje dotyczące zapłaty za towar lub usługę. Sprawdźmy również kto jest upoważniony do podpisywania umów, by w przyszłości nie okazało się, że nasz kontrakt nie jest ważny.
Po drugie musimy sprawdzić w jakiej kondycji finansowej znajduje się nasz potencjalny kontrahent. Czy jego firma jest wypłacalna, czy tez może znajduje się na skraju bankructwa. To nie są informacje obok których można przejść obojętnie, a jednak wiele firm w ogóle nie podejmuje wysiłku, by sprawdzić przyszłego partner biznesowego. Poza tym z pewnością warto jest prześledzić łańcuch zależności: jacy pośrednicy są zaangażowani w dany kontakt. Obowiązkowo sprawdzamy KRD (http://www2.krd.pl/). Weryfikujemy wszystkie ogniwa łańcucha.
Monitorowanie na bieżąco
Musimy pamiętać o tym, że jedno sprawdzenie kontrahenta to za mało. Warto na bieżąco monitorować sytuację firm w Krajowym Rejestrze Długów. Czasami sytuacja finansowa danego przedsiębiorstwa zmienia się z dnia na dzień. Im wcześniej wiemy o problemach danej firmy, tym wcześniej możemy na nie reagować. Możemy wtedy zmienić warunki współpracy lub też zażądać dodatkowego zabezpieczenia transakcji.
Jak działa KRD?
Aby sprawdzić partnera biznesowego wystarczy wpisać do systemu jego NIP. System automatycznie będzie sprawdzał sytuację finansową firmy. Jeżeli jej sytuacja się zmieni, dostaniemy e-mailowe powiadomienie. Dzięki temu mamy szansę bardzo szybko zareagować, zanim firma straci wypłacalność.
9 kwietnia, 2015 @ 11:22 am
W przypadku poważniejszych operacji handlowych zamawiam dokładny raport z funkcjonowania gospodarczego firmy. To wprawdzie trochę kosztuje, ale się sprawdza i daję 99% gwarancji. Dlatego polecam http://www.crefo.pl