Czy w obliczu koronowirusa kierowców wracających z zagranicy obowiązuje kwarantanna?

5/5 - (3 votes)

Czy kierowców w międzynarodowym transporcie drogowym wracających z zagranicy obowiązuje kwarantanna?

czy kierowców wracających z zagranicy obowiązuje kwarantanna

Pandemia postępuje, a wraz z jej rozwojem zmieniają się zarządzenia polskich władz. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że czasem trudno nadążyć za kolejnymi regulacjami prawnymi. Jedną z istotnych kwestii jest sprawa ewentualnej kwarantanny kierowców wracających z zagranicznych tras. Liczne zapytania i dyskusje na łamach forów i grup branżowych pokazują, że kierowcy nie są właściwie poinformowani, co ich czeka w takim przypadku. W niniejszym artykule staramy się rozwiać wątpliwości.

1.Kiedy kierowca NIE MUSI odbywać kwarantanny po wjeździe do Polski?

2.Kiedy kierowca MUSI poddać się kwarantannie?

3. Czy kwarantanna obowiązuje rodzinę kierowcy?

 

1. Kiedy kierowca NIE MUSI odbywać kwarantanny po wjeździe do Polski?

Pewnych informacji najlepiej szukać u źródła. Ministerstwo infrastruktury zamieściło na swojej stronie internetowej specjalny komunikat na temat zasad zwolnienia kierowców z obowiązku kwarantanny. Wynika z niego jasno, że kwarantannie nie podlegają kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, jeżeli wykonywany przejazd bezpośrednio wiąże się z faktycznym przewozem lub dojazdem w celu załadunku. Przepis ten dotyczy jednak wyłącznie obywateli państw Unii Europejskiej lub kierowców spoza UE, zatrudnionych przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, legitymujących się świadectwem kierowcy. Kwarantanna nie dotyczy także kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy tranzytem przez terytorium RP.

2. Kiedy kierowca MUSI poddać się kwarantannie?

Ministerstwo infrastruktury zastrzega, że kierowcy zawodowi wracający do Polski samochodem osobowym np. w celu odebrania w kraju odpoczynku tygodniowego podlegają obowiązkowej kwarantannie. Jej długość, zgodnie z treścią rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, wynosi 14 dni, licząc od dnia następnego po przekroczeniu granicy.

3. Czy kwarantanna obowiązuje rodzinę kierowcy?

Takie pytania pojawiają się bardzo często w internetowych dyskusjach. Teoretycznie nie obowiązuje, skoro i sam kierowca nie jest poddawany kwarantannie. Praktycznie bywa z tym różnie; internauci piszą, że dzwonią do lokalnych siedzib sanepidu i tam uzyskują informacje, że jednak powinni odbyć dwutygodniową izolację. Złożyłam w tej sprawie zapytanie do kilku stacji sanitarno-epidemiologicznych. Do chwili opublikowania tego materiału (a więc przez ponad 2 doby) nie otrzymałam jednak odpowiedzi z żadnej z nich. Jeżeli uzyskam pewne informacje, niezwłocznie poinformuję o tym na portalu.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zasady-zwolnienia-z-obowiazku-kwarantanny-kierowcow

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2020-433,18969933.html