Czy warto ubezpieczyć towar?

5/5 - (1 vote)

Czy warto ubezpieczać towar, korzyści ubezpieczenia Cargo

Takie pytanie mogą zadawać sobie właściciele ładunków, co więcej warunek posiadania ubezpieczenia Cargo często jest jednym z warunków mających wpływ na przyjęcie zlecenia przez spedytora.

Jednak czy warto ubezpieczać towar, jakie z ubezpieczenia Cargo płyną korzyści?

Otóż w przypadku uszkodzenia towaru jego właściciel może dochodzić odszkodowania od przewoźnika, jednak tylko wtedy, gdy udowodni jego winę. Ubezpieczenie Cargo daje przede wszystkim możliwość wypłaty odszkodowania już w momencie wykazania szkody, nie ma znaczenia kto jest winny jej powstania.

Plusem posiadania ubezpieczenia ładunku jest także fakt, że obejmuje on różne okoliczności uszkodzenia towaru, także te, których z założenia nie obejmuje oc przewoźnika, czyli działania si przyrody ? wichura, burza, itp. I tak jak w przypadku ubezpieczenia przewoźnika należy brać pod uwagę prawo przewozowe i tylko w jego zakresie istnieje możliwość kształtowania umowy ubezpieczeniowej, tak ubezpieczenie Cargo obejmuje możliwość ubezpieczenia różnych ryzyk transportowych. Właściwie tym ubezpieczeniem nie są objęte jedynie okoliczności nie ujęte w umowie.

Wybierając ubezpieczenie Cargo powinniśmy wiedzieć przed czym chcemy zabezpieczyć ładunek, to pozwoli nam zwrócić uwagę na konkretną ofertę bez wchodzenia w szczegółowe opcje. Najczęściej towar zabezpieczamy przed działaniem sił przyrody lub przed wypadkiem środka transportu, którym jest on przewożony. Kolejnym istotnym punktem jest czas trwania ubezpieczenia. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje załadunek towaru i jego dostarczenie na miejsce, a w tym rozładunek, przeładunek, postoje związane chociażby z tankowaniem. Koszt ubezpieczenia Cargo nie jest wysoki, warto jednak zastanowić się nad opcją jego zwiększenia w przypadku oddania do przewozu wartościowych rzeczy. Ponadto polisa ubezpieczeniowa może zawierać zwrot kosztów związanych z zabezpieczeniem uszkodzonego ładunku, tak, by szkoda się nie rozszerzała, niektóre firmy ubezpieczeniowe dodają zwrot kosztów utylizacji uszkodzonego ładunku, a także tych poniesionych w chwili uprzątnięcia miejsca, w którym doszło do uszkodzenia towaru.

Oczywiście, tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, tak i w Cargo są pewne wyłączenia. Polisa nie obejmuje przewozu dokumentów, żywych zwierząt, pieniędzy, bagaży osobistych, szkód powstałych w wyniku opóźnienia dostawy, szkody powstałej w wyniku nietrzeźwego kierowcy pojazdu, a także na skutek złego stanu technicznego pojazdu.

 

Źródło: mojafirma.infor.pl