Konfiskata pojazdów prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców od 14 marca 2024 roku
Dokładnie dziś, 14 marca 2024 roku, w życie weszły przepisy dotyczące odebrania pojazdu nietrzeźwemu kierowcy. Konfiskata pojazdu nastąpi niezależnie od tego, czy kierowca spowodował wypadek. O tym, od jakiego promila nastąpi odebranie pojazdu, jak będzie wyglądać opcjonalna konfiskata i co z kierowcami zawodowymi zatrudnionymi w firmach przewozowych?
Odebranie pojazdu pijanemu kierowcy – na czym polega?
Bezwzględna konfiskata pojazdu będzie dotyczyć kierowcy z min. 1,5 promila alkoholu we krwi. To samo dotyczy sprawców wypadku, u których wystąpi więcej niż 1 promil alkoholu we krwi oraz recydywistów – czyli kierowców, którzy raz już zostali złapaniu na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości. W tym przypadku samochód zostanie skonfiskowany niezależnie od poziomu promili. Opcjonalne odebranie pojazdu nastąpi w przypadku sprawców wypadku z powyżej 0,5 promilem alkoholu we krwi.
Pijany kierowca ciężarówki – jak to wygląda w przypadku pracownika firmy?
W przypadku kierowcy zawodowego zatrudnionego w firmie transportowej, u którego stwierdzi się prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, zamiast konfiskaty zostanie nałożona na niego kara pieniężna w wysokości min. 5 tys. zł tzw. nawiązki. Oznacza to, że kierowca będzie musiał dokonać wpłaty na rzecz poszkodowanych – według ustawy będzie to Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Uszkodzenie ciężarówki na skutek wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę
Jeśli nietrzeźwy kierowca ciężarówki spowoduje wypadek, sąd będzie orzekać przypadek równowartości pojazdu sprzed wypadku. Według przepisów równowartość pojazdu określa się na podstawie polisy ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo. W przypadku braku polisy wartość uszkodzonego pojazdu oblicza się biorąc pod uwagę jego średnią wartość rynkową.
Źródła: transport-expert, infor.pl