Podwyżki opłat drogowych na A4 od 1 kwietnia 2024 r. – czy dojdą do skutku?

Oceń nas

zmiany-stawek-oplat-a4-poradnik-transportowy

Stalexport Autostrada Małopolska S.A., spółka, która zajmuje się zarządzaniem i eksploatacją autostrady A4 Katowice-Kraków, planuje podwyżkę stawek opłat na odcinku autostrady od 1 kwietnia 2024 roku. W ocenie GDDKiA wzrost opłat drogowych w tym przypadku jest niezasadny i może negatywnie wpłynąć na kierowców oraz bezpieczeństwo na drogach. Czy podwyżki wejdą w życie?

Opłaty na A4 – ile wyniosą, jeśli podwyżki wejdą w życie?

Według zapowiedzi Stalexport Autostrada Małopolska S.A. wysokość opłat drogowych na odcinku autostrady A4 Katowice-Kraków ma wynieść (w zależności od kategorii pojazdu):

  • Kategoria 1 (inna niż motocykle) – 16 zł,
  • Kategoria 2,3,4,5 – 49 zł.

Poprzednia podwyżka stawek na 60-kilometrowym odcinku A4 miała miejsce 3 kwietnia 2023 roku. Wysokości opłat kształtowały się następująco: 15 zł dla kategorii 1 (auta osobowe), 27 zł dla kategorii 2 i 3, 46 zł dla kategorii 4 i 5, 7 zł dla motocyklistów.

Wzrost stawek drogowych od 1 kwietnia 2024 r. – opinia GDDKiA

Zdaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planowane podniesienie stawek za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków jest niezasadne, uderza w kierowców i może zwiększać niebezpieczeństwo na drogach lokalnych.

Jak czytamy w stanowisku GDDKiA:

Wyższe koszty przejazdu mogą zachęcić kierowców np. pojazdów ciężkich, do omijania autostrady i korzystania z obciążonych już ruchem dróg lokalnych. To wiąże się natomiast ze spadkiem poziomu bezpieczeństwa zarówno samych kierowców, jak i innych uczestników ruchu, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. Stoi również w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym kraju.

Wyższe opłaty na A4 a transport w relacji Polska-Ukraina

Dodatkowym kontrargumentem GDDiKa jest fakt, że autostrada A4 jest strategiczną trasą w relacji Polska-Ukraina. Podniesienie stawek opłat to dodatkowe utrudnienie dla przewoźników znajdujących się w i tak trudnej sytuacji. Zeszłoroczna zmiana stawek spotkała się z negatywną opinią GDDKiA, pomimo tego została wprowadzona. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się tego już za niecały miesiąc.