Porównanie giełd transportowych.

4.2/5 - (222 votes)

Jaką giełdę wybrać, by osiągnąć jak najwięcej korzyści dla swojego przedsiębiorstwa transportowego.

 

W obecnych czasach, gdy życie wciąż przyspiesza, a konkurencja nieustannie depcze nam po piętach, każda minuta i każda złotówka wydają się być na wagę złota. Dlatego, równie ważne jak zdobycie zaufania klienta, jest dla przedsiębiorstwa optymalne planowanie frachtów i przede wszystkim ograniczenie do minimum, a najlepiej całkowite wyeliminowanie pustych przebiegów. Jak tego dokonać? Pod lupę trafiły cztery największe giełdy transportowe – narzędzia, które już teraz stały się niezbędne w codziennej pracy w branży TSL.  Jednak którą z nich wybrać, by nie stracić płynności finansowej? Którą wybrać, by móc w pełni wykorzystać flotę swoich pojazdów i zostawić konkurencję daleko w tyle? Odpowiedzi na część z tych pytań, zostały przedstawione w poniższej tabeli:

 

Ilość ofert na giełdzie
do 800.000 ofert dziennie

ok. 31.200 ofert dziennie

> 340.000 ofert dziennie
ok. 200.000 ofert dziennie
Liczba firm/użytkowników
> 135.000 użytkowników,

> 45.000 firm

>45.000 użytkowników

> 11.000 firm

80.000 użytkowników

40.000 firm

> 70.000 użytkowników/firm
Jak długo giełda transportowa działa na rynku?
Firma rozpoczęła działalność w 1997 w Niemczech. Obecnie działa w 44 krajach Europy i posiada przedstawicielstwa w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
Firma rozpoczęła działalność w 1996 roku  na rynku hiszpańskim i portugalskim, a od 2006 roku powstawały kolejne przedstawicielstwa w krajach Europy oraz Ameryki Południowej . Obecnie Wtransnet jest częścią Grupy Alpega.
Firma rozpoczęła działalność w 2004 roku na rynku polskim i rozszerza działalność w innych krajach europejskich.
Firma rozpoczęła działalność w 1987 roku w Brukseli, obecnie działa w 29 krajach europejskich. Obecnie Teleroute jest częścią Grupy Alpega.
Czy można bezpłatnie przetestować giełdę?
TAK, bezpłatny i niezobowiązujący 4-tygodniowy test pełnej wersji oprogramowania
TAK – 48-godzinny test dający podgląd giełdy w czasie rzeczywistym.
TAK, 7-dniowy test.
Dostępne jest jedynie bezpłatne demo programu.
Ile kosztuje przystąpienie do giełdy?
Ustalenie zryczałtowanej opłaty następuje po okresie testowym i jest uzależnione od potrzeb danego przedsiębiorstwa.
Aktualną ofertę dla nowych klientów można znaleźć w sklepie online: https://sklep.timocom.pl/
Wysokość abonamentu uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa i waha się w granicach od 48 € do 122 € miesięcznie.
Comiesięczna opłata abonamentowa wynosi 345 zł/miesiąc. Przy płatności z góry naliczany jest 10% rabat.

Dodatkowo obowiązują określone w cenniku mikropłatności za akceptację frachtów i umożliwienie śledzenia ładunku.

Wysokość miesięcznego abonamentu uzależniona jest od wielkości i specyfiki przedsiębiorstwa. Koszty zaczynają się od 50 € miesięcznie za 1 użytkownika w przypadku małych firm transportowych (max. 3 auta).
Co otrzymam w tej cenie?
W abonamencie dostęp do systemu logistycznego zawierającego:

giełdę ładunków i wolnych pojazdów, giełdę magazynową, aplikację Profile firm dającą dostęp do bazy sprawdzonych kontrahentów z całej Europy, aplikację Przetargi oraz aplikację Trasa i koszty, czyli program kalkulacyjno- trackingowy.

W abonamencie: giełda ładunków oraz giełda tras, gwarancja płatności, usługa Business Assistant, dostęp do Białej listy firm płacących w krótkich terminach.
W abonamencie: giełda ładunków i pojazdów, pakiet bezpieczeństwa, mapy wraz z modułem planowania tras, komunikator (oraz usługi dodatkowe zawarte w poszczególnych produktach).
Dostęp do 4 giełd transportowych: Teleroute, 123cargo, Bursa, Wtransnet, a także innych funkcjonalności:  aplikacji mobilnej, funkcji CHATTeleroute, kalkulatora tras i kosztów, Community Managera, 30 okienek wyszukiwania
Co wyróżnia giełdę spośród innych giełd?
 • Ładunki z pierwszej ręki z 44 krajów Europy,
 • niezawodność (dostępność serwera na poziomie 99,6%),
 • integracja systemów telematycznych z systemem firmy TIMOCOM dzięki interfejsom (API): Giełda transportowa, Zlecenia transportowe, Tracking. Daje to możliwość m.in. publikacji oferty z własnego TMS w Systemie firmy TIMOCOM jednym kliknięciem oraz jednoczesne wyświetlenie lokalizacji pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne na jednej mapie. Mapa zawiera również informacje o natężeniu ruchu drogowego.
 • Barometr transportowy pokazujący aktualny stosunek ofert frachtów do wolnych pojazdów na dowolnie wybranych relacjach.
 • Obsługa klienta w 25 językach.
Giełda posiada bogatą ofertę na Hiszpanię i Portugalię. Biała Lista, na którą wpisywane są firmy, które płacą wcześniej.

Własna polityka bezpieczeństwa QAP, tłumaczenia symultaniczne.

Giełda posiada szeroki wybór ofert dla transportu krajowego; komunikator ułatwiający kontakt z potencjalnym partnerem biznesowym, możliwość przeglądania i dodawania opinii o kontrahentach.
Giełda posiada bogatą ofertę ofert na Francję, Kraje Beneluxu i Rumunię oraz daje dostęp do ładunków z innych europejskich krajów z każdego typu urządzenia. Zezwala na integrację systemów telematycznych dzięki interfejsom. Dostawca nie pobiera opłaty aktywacyjnej.
Jakie warunki należy spełnić/ jaką dokumentację przedstawić, aby dostać się do giełdy?
Należy przedstawić dokumenty:

a) firma transportowa: potwierdzenie nadania numeru NIP, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika OCP, zezwolenie na wykonywanie zarobkowego transportu drogowego rzeczy (lub licencję wspólnotową w przypadku transportu międzynarodowego);

b) firma spedycyjna: potwierdzenie nadania numeru NIP, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora OCS, licencję na pośrednictwo w transporcie drogowym rzeczy;

c) firma produkcyjna/handlowa: potwierdzenie nadania numeru NIP.

Dostęp do systemu jest udzielany firmom z określonym stażem po pozytywnym przejściu procesu weryfikacji.

Należy przedstawić kopie dokumentów:

a) firma transportowa licencję na transport międzynarodowy, KRSW lub wpis do działalności, Regon, 3 referencje od  firm, dla których wykonywało się transport, przy czym wystarczy podać nazwę firmy, osobę kontaktową i numer telefonu, kopie dowodów rejestracyjnych posiadanych pojazdów, certyfikat kompetencji zawodowych oraz OC przewoźnika.

b) firma spedycyjna: jak wyżej plus OC spedytora.

Należy przedstawić kopie dokumentów: NIP; potwierdzających posiadanie statusu podatnika VAT; potwierdzających dane teleadresowe; potwierdzających zadeklarowane uprawnienia np. licencje; aktualny wypis z Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS; dowodu osobistego.
Należy przedstawić oficjalne dokumenty, takie jak licencja transportowa, numer identyfikacyjny VAT, zaświadczenie o ubezpieczeniu. Dostęp do giełdy jest możliwy po pozytywnym przejściu czteroetapowej procedury weryfikacji.
Jakie są warunki wypowiedzenia umowy?
Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej najpóźniej 2 tygodnie przed końcem miesiąca, w którym kończy się umowa, inaczej przedłuży się ona automatycznie.

Brak ogólnodostępnych danych.

Umowę należy wypowiedzieć w formie pisemnej z zachowaniem dwutygodniowego terminu wypowiedzenia.
Umowę należy wypowiedzieć nie później niż 3 miesiące przed planowanym upływem okresu obowiązywania, listem poleconym, chyba że warunki szczególne stanowią inaczej.
Bezpieczeństwo
TIMOCOM stworzył sieć  bezpieczeństwa, składającą się z kilku filarów:
 • Kontrola dostępu – dokładna weryfikacja nowych użytkowników. Dostęp do giełdy mogą otrzymać firmy posiadające odpowiedni staż na rynku. Każda firma jest dokładnie sprawdzana, dzięki czemu ryzyko natrafienia na nieuczciwego kontrahenta jest minimalne.
 • Międzynarodowy Zespół Inkaso TIMOCOM wspiera klientów w pozasądowym egzekwowaniu roszczeń.
 • Giełda zapewnia swoim użytkownikom bezpieczne połączenia internetowe, sprawny firewall i wielostronny system ochrony przed wirusami. Zamiast hasła klient pobiera jednorazowo osobiste zabezpieczenie dostępu (klucz bezpieczeństwa- TC Login), dzięki czemu po instalacji uzyskuje za pośrednictwem swojego komputera wygodny i autoryzowany dostęp do systemu.
 • Aplikacja Profile firm – europejski indeks sprawdzonych firm transportowych.
 • Odnośnie bezpieczeństwa kierowców, pojazdów i ładunków – przydatnym narzędziem jest aplikacja Trasa i koszty, która pozwala na bieżąco monitorować na jednej mapie pozycje pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne.
 • Usługa TIMOCOM Identify pozwala na zweryfikowanie tożsamości potencjalnego partnera biznesowego.
Wtransnet wprowadził serię filtrów i norm, które zawarte są w Systemie QAP.
 • Weryfikacja firmy nie odbywa się tylko w momencie jej rejestracji. Giełda nieustannie monitoruje ich rzetelność.
 • Zawiera filtry wypłacalności i solidności znajdujących się na niej firm, gdzie weryfikowane są dokumenty rejestracyjne i transportowe, a także listę sprawdzonych referencji dla przewoźników, ocenę wypłacalności firm (w oparciu o raporty Coface), raport nadużyć i Komisję Audytową, która może wyciągnąć sankcje w stosunku do firm, które nie przestrzegają norm działania, a także listę firm usuniętych.
 • Do zalogowania się do systemu niezbędne są login i hasło.
Trans.eu wprowadził Certyfikat Rzetelnego Przewoźnika (TCC – Trans.eu Certified Carrier), w ramach którego wyróżnia firmy odznaczające się profesjonalizmem i rzetelnością. Tylko firmy transparentne, mające odpowiedni staż na rynku, mogące wykazać się profesjonalnym przebiegiem dotychczasowych zleceń mają szansę na otrzymanie Certyfikatu. Wraz z Certyfikatem firma otrzymuje również naklejkę na samochód, dzięki czemu również w trasie może pochwalić się swoim osiągnięciem.Do zalogowania się do systemu niezbędne jest login i hasło.
Teleroute wprowadziła wskaźnik bezpieczeństwa STAR RATING, który jest algorytmiczną oceną bezpieczeństwa transportu i integralną częścią programu Bezpieczna Giełda Transportowa. Jest on obliczany na podstawie weryfikacji profilu firmy, akceptacji Kodeksu postępowania, stosowania e-potwierdzeń oraz opinii innych firm. Giełda wprowadziła również narzędzia: obliczanie trasy, kalkulator zysków, Preferowane Firmy oraz Czarna Lista. Do zalogowania się do systemu niezbędne są login i hasło. Weryfikacja firm przebiega w sposób ciągły – obejmuje również podmioty działające już na giełdzie. Sankcjami wobec firm nieprzestrzegających regulaminu zajmuje się Komisja Audytowa.

Teleroute oferuje również usługę gwarancji płatności za wykonane zlecenie.

Pozostałe informacje dotyczące giełd
www.timocom.pl
wtransnet.com/pl/
trans.eu/pl/
https://teleroute.com/pl-pl/

Wybór odpowiedniej giełdy transportowej to nie tylko gwarancja zleceń dla firmy, a co za tym idzie jej rozwój, ale także optymalizacja kosztów poprzez ograniczenie pustych przebiegów. Giełdy dają możliwość współpracy ze sprawdzonymi i rzetelnymi kontrahentami, umożliwiają monitorowanie pozycji pojazdu z ładunkiem, dzięki czemu ograniczają czasochłonne i kosztowne rozmowy telefoniczne. Dzięki takiej transparentności ładunku, eliminują również jego kradzieże. Wymienione zalety poszczególnych giełd to tylko wierzchołek góry, gdyż każda z nich nieustannie się rozwija, dopasowując swoje oferty i programy do zmieniających się potrzeb rynku.

 

 

 

Zapisz