Transport odpadów
Transport odpadów. Co musi zawierać dokument informacyjny?
Jeżeli transportujesz odpady za granicę, musisz mieć w pojeździe specjalny dokument informacyjny. Chodzi tutaj o odpady przeznaczone do odzysku, ich transport może się bowiem odbywać tylko z odpowiednim dokumentem, w którym zawarte zostaną niezbędne informacje dotyczące przewożonych rzeczy. Dokument obowiązuje przy przewozie:
Ponadto obowiązek ten dotyczy:
– mieszaniny dwóch lub więcej rodzajów odpadów wymienionych w tabeli (oczywiście jeśli nie są zanieczyszczone innymi substancjami, które uniemożliwiłyby recykling lub które są niebezpieczne).
– odpadów przeznaczonych do badań laboratoryjnych, które mają za zadanie określić ich właściwości fizyczne lub chemiczne lub też ustaleniu czy w ogóle nadają się do odzysku lub unieszkodliwienia (nie więcej niż 25kg).
Informacje w dokumentach
W dokumentach dołączonych do transportu powinny znaleźć się następujące informacje:
- dane organizatora i odbiorcy,
- dane przewoźnika,
- ilość towaru,
- data przemieszczenia,
- kod identyfikacyjny odpadu.
Dotychczasowy wzór zawierał do wyboru 4 opcje kodu indentyfikacyjnego:
- załącznik nr IX do Konwencji Bazylejskiej,
- klasyfikacja OECD,
- WE katalog odpadów
- Krajowy Kod.
Jednak teraz obowiązuje druk, który wprowadził pewne zmiany. Można zaznaczyć obecnie mieszaninę dwóch lub więcej rodzajów odpadów z listy zielonej. Wpisano też odpady, które niedługo pojawią się na liście OECD.
UWAGA! Jeśli wpisujesz kilka kodów z wykazu zielonego, podaj je w odpowiedniej kolejności. Stosuj kody BEU wymienione w rozporządzeniu 1013/2006.