Największe mity dotyczące korzystania z giełdy transportowej

Oceń nas

Jakie są największe mity na temat giełdy transportowej?

W dzisiejszych czasach giełdy transportowe są nieodłącznym elementem branży logistycznej. Umożliwiają znalezienie ładunku lub wolnego pojazdu, ale i pomagają w zarządzaniu transportem. Pomimo rosnącej popularności giełd transportowych, istnieje wiele mitów na ich temat. Przyjrzymy się największym z nich i sprawdzimy, co jest mitem, a w czym tkwi ziarenko prawdy.

❌Mit nr 1. „Giełda transportowa to tylko dla dużych firm”

Jednym z największych mitów jest przekonanie, że giełdy transportowe są przeznaczone tylko dla dużych firm transportowych. W rzeczywistości dostępne są dla firm o różnej wielkości. W zależności od dostawcy giełd transportowych, dostęp do pełnej wersji mogą mieć nawet jednoosobowe działalności gospodarcze.

❌Mit nr 2. „Korzystanie z giełdy transportowej jest skomplikowane”

Wielu ludzi obawia się, że korzystanie z giełd transportowych jest skomplikowane i wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Jednak większość platform jest zaprojektowana w sposób intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nawet osoby niezaznajomione z nowoczesnymi technologiami mogą szybko nauczyć się korzystać z giełd transportowych, dzięki prostym interfejsom użytkownika, wsparciu Obsługi Klienta oraz stronom typu Centrum Pomocy.

❌Mit nr 3. „Giełda transportowa oznacza utratę kontroli nad przesyłkami”

Jeden z powszechnych mitów dotyczących giełd transportowych to przekonanie, że korzystanie z nich oznacza utratę kontroli nad przesyłkami. W rzeczywistości giełdy transportowe oferują narzędzia umożliwiające śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym oraz komunikację z przewoźnikami. Dzięki temu klienci mają pełną kontrolę nad swoimi ładunkami i są na bieżąco informowani o ich statusie. Wiedzą, gdzie znajduje się przesyłka i kiedy dotrze na miejsce, co przekłada się na transparentność i utrzymanie wysokiej jakości oferowanych usług.

❌Mit nr 4. „Giełda transportowa nie jest bezpieczna”

Kwestia bezpieczeństwa i ochrony danych jest czymś, na co warto zwrócić szczególną uwagę wybierając giełdę transportową. Niektórzy obawiają się, że korzystanie z giełd transportowych może być niebezpieczne ze względu na ryzyko oszustw lub kradzieży danych. Faktycznie może tak być w przypadku giełd, w których nie stosuje się żadnych procedur weryfikacyjnych. Jednak większość renomowanych giełd transportowych stosuje dokładną weryfikację przed podpisaniem umowy i nadaniem dostępu nowemu użytkownikowi. Dodatkowo, oferują rozwiązania, takie jak m.in. inkaso, factoring, ubezpieczenie ładunku, a także możliwość oceny partnera – ostatnie ułatwia pozostałym decyzję o podjęciu współpracy.

❌Mit nr 5. „Korzystanie z giełdy transportowej jest drogie”

Istnieje przekonanie, że korzystanie z giełd transportowych jest drogie i może obciążać budżet firm. W rzeczywistości wiele z nich oferuje elastyczne modele płatności, które umożliwiają dopasowanie się do różnych potrzeb i możliwości finansowych klientów. Co więcej, wiele z nich umożliwia niezobowiązujący darmowy test lub bezpłatną wersję próbną giełdy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że sama efektywność operacyjna, jaką zapewnia korzystanie z giełd transportowych, przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy dla firm.

Podsumowanie – co wziąć pod uwagę wybierając giełdę transportową?

W rzeczywistości giełdy transportowe są wartościowymi rozwiązaniami dla transportu drogowego, które mogą przyczynić się do efektywnego zarządzania logistyką oraz do poprawy wyników finansowych firm transportowych. Dlatego warto zrozumieć, jak działają i wykorzystać ich potencjał, a mity związane z ich korzystaniem mogą dotyczyć jednej na kilka dostępnych na rynku.

Giełda giełdzie nierówna, dlatego podejmując decyzję o dołączeniu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

✅ kwestię bezpieczeństwa i ochrony danych użytkowników,

✅ dodatkowe usługi, jak faktoring, ubezpieczenie ładunku i wsparcie windykacyjne,

małą awaryjność giełdy transportowej,

✅ dostęp do opcji śledzenia, jak monitoring ładunku oraz planowania trasy i wyliczania jej kosztów.