Zakaz ruchu samochodów ciężarowych – Wielkanoc 2022

Oceń nas

zakaz-ruchu-samochodow-ciezarowych-wielkanoc-2022

Okres świąteczny to czas, w którym przy planowaniu tras trzeba wziąć pod uwagę sytuację na drogach. Rozpoczął się Wielki Piątek, a wraz z nim wzmożony ruch – i zakaz ruchu ciężarówek. Chociaż sytuacja powtarza się co święta, tym razem warto przyjrzeć się zakazom dla poszczególnych krajów, chociażby ze względu na problematyczny powrót kierowców z  Calais Dover.

Czym różnią się zakazy jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech, Czechach i Słowacji?

Zakaz ruchu samochodów ciężarowych w Polsce rozpoczyna się dopiero w sobotę (16 kwietnia), podczas gdy w Niemczech, Czechach i Słowacji okres ten obejmuje także Wielki Piątek (15 kwietnia). Kolejna różnica w zakazach pomiędzy państwami dotyczy dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów. W Polsce obejmuje ciężarówki powyżej 12 ton, w Niemczech, Czechach i Słowacji – powyżej 7,5 ton. Obowiązują też inne godziny zakazu jazdy dla samochodów ciężarowych, co widać na poniższej infografice.

zakaz-ruchu-wielkanoc-2022

Pomoc humanitarna dla Ukrainy a ograniczenia w ruchu

Z zakazu ruchu w święta wielkanocne zwolnione są transporty z pomocą humanitarną. Oczywiście, zasady realizacji tego typu przewozów, w dalszym ciągu muszą być wykonywane zgodnie z określonymi procedurami celnymi. Transport z pomocą humanitarną w trakcie świąt traktowany jest na równi z prowadzeniem pojazdów służących do ratowania życia i ograniczenia jego zagrożenia. Pozostałe wyjątki w zakazie określone są w przepisach poszczególnych państw – przykładowo, w Niemczech objęte są nim transporty przewożące materiały do szczepień przeciw COVID.

Wyjazd z portu Calais i powrót do Polski

O ile sytuacja w brytyjskim Dover ustabilizowała się, o tyle wyjazd z francuskiego portu Calais do Polski jest mocno utrudniony. I to nie ze względu na rejsy – dzięki wprowadzeniu operacji Brock przejazdy odbywają się bez opóźnień, a ruch jest płynny (sytuacja w porcie Calais aktualizowana jest na stronie https://promy24.com/pl/zaklocenia/port-w-calais-strajk-port-zamkniety.html). Jak podaje portal 40ton.net, jedyną przeszkodą na trasie Calais-Polska mogą być zakazy ruchu w Niemczech. Pozostałe kraje, w tym Francja, Niderlandy czy Belgia, podobnie jak Polska, nie stosuje zakazów wobec pojazdów wracających z zagranicy.

Dokładny wykaz ruchu ciężarówek od 15 do 18 kwietnia 2022 roku dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej dostępny jest na stronie:

https://etransport.pl/zakaz_ruchu

 

 

Źródła:

https://40ton.net/zakazy-ruchu-ciezarowek-w-wielkanoc-polska-kraje-sasiednie-oraz-powrot-z-calais/

https://www.truckban.info/en/Poland

https://etransport.pl/zakaz_ruchu

https://promy24.com/pl/zaklocenia/port-w-calais-strajk-port-zamkniety.html

 

Zdjęcie:

Pixabay