Aplikacje przewoźników i kierowców, bez których nie wyobrażają sobie pracy

Oceń nas

najpopularniejsze-aplikacje-dla-kierowcow-i-przewoznikow

Rozwój branży transportowej idzie w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Twórcy narzędzi, dedykowanych przewoźnikom i kierowcom, prześcigają się w pomysłach i z roku na rok pojawia się coraz więcej aplikacji. Które z nich najbardziej przydają się w trasie? Jakie rozwiązania stosują przewoźnicy, a z których najchętniej korzystają kierowcy?

Bezkonkurencyjna nawigacja GPS i rosnąca popularność eco-drivingu

W raporcie „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2021” Polskiego Instytutu Transportu Drogowego przedstawiono wyniki ankiety dotyczącej aplikacji, z których najchętniej korzystają kierowcy w swojej codziennej pracy. Według badania, ponad 70% zapytanych odpowiedziało, że korzysta z nowoczesnych technologii. Poniżej udostępniamy wyniki ankiety, w której kierowcy mogli udzielić więcej niż jednej odpowiedzi:

raport-polskiego-instytutu-drogowego-badanie-kierowcow
Źródło: Odpowiedzi na pytanie do kierowców: ” Z jakich rozwiązań technologicznych Pan/Pani korzysta? [w:] Zarobki kierowców zawodowych w Polsce, raport Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, kwiecień 2022.

Jak widać, największą popularnością wśród kierowców cieszy się nawigacja GPS – korzysta z niej ponad 25% pytanych. Na drugim miejscu znalazły się systemy wspierające eco-driving, co jest odpowiedzią na rosnące ceny paliw, ale i dobrym kierunkiem w perspektywie ochrony środowiska. Jeśli chodzi o pozostałe rozwiązania technologiczne, wymienione zostały transmitujące na żywo informatory o utrudnieniach na drogach, wideorejestratory i kamery, narzędzia do monitorowania GPS i lokalizacji pojazdu. Z elektronicznych aplikacji służących do kontroli i raportowania stanu pojazdów korzysta najmniej kierowców, niewiele więcej z terminali. Warto wiedzieć, że istnieją narzędzia, które łączą w sobie nawet kilkaset aplikacji – np. interfejs (API) Tracking z Systemem Smart Logistics firmy TIMOCOM, gdzie na jednej mapie zebranych jest ponad 274 danych od dostawców telematycznych. Z takich rozwiązań jednak korzystają bardziej przewoźnicy niż kierowcy, którzy oprócz monitoringu i kontroli pojazdu, zarządzają całą logistyką transportową.

Platformy do zarządzania transportem dla przewoźników

Pozostając przy przewoźnikach i zarządzających transportem, przyjrzyjmy się, jakie rozwiązania sprawdzają się w ich przypadku. Ponieważ mówimy tu o bardziej złożonych procesach, wymienimy nie aplikacje, a platformy, z których najchętniej korzystają.

Giełda transportowa

Podstawowym narzędziem do zarządzania, ale i automatyzacji całego procesu transportowego, jest giełda ładunków i wolnych przestrzeni ładunkowych. Nazywana platformą transportową, gromadzi oferty firm transportowych zlecających przewozy, przewoźników poszukujących kierowców, kierowców ogłaszających się do wykonywania przewozów, itd. Jednym słowem jest to potężne narzędzie, dzięki któremu zleceniobiorcy i zleceniodawcy mogą się odnaleźć, komunikować i wymieniać informacjami. Ale nie tylko – na giełdach transportowych przewoźnicy znajdą potężne powierzchnie magazynowe. Sami również mogą zaoferować powierzchnię magazynową i szukać potencjalnych klientów. Ogromną zaletą giełdy transportowej jest możliwość jej integracji z innymi aplikacjami, np. z systemami telemetrycznymi czy oprogramowaniami ERP. Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo zawieranych transakcji, które na największych europejskich giełdach, takich jak Trans.eu czy TIMOCOM, rozwiązane jest w formie faktoringu. Ochrona przed niezapłaconymi fakturami, jak również weryfikacja użytkowników oraz system ocen, sprawiają, że coraz więcej przewoźników decyduje się na korzystanie z giełdy.

Korzyści, jakie wynikają z użytkowania giełdy transportowej to m.in.:

 • Obliczanie kosztów transportu,
 • Planowanie trasy,
 • Optymalizacja kosztów,
 • Oszczędność czasu w poszukiwaniu wiarygodnych zleceniobiorców,
 • Zarządzanie flotą,
 • Delegowanie kierowców,
 • Możliwość komunikacji z kierowcą i kontrahentami,
 • Tracking / monitorowanie pojazdów,
 • Organizacja załadunku i rozładunku,
 • Dostęp do raportów i analiz,
 • Wsparcie techniczne i obsługa klienta.

Narzędzia telematyczne

System łączący w sobie elementy automatyki, informatyki i telekomunikacji to kolejne ważne narzędzie, które ułatwia życie osobom zarządzającym transportem. To dzięki niemu przewoźnicy mogą zbierać, przetwarzać i przekazywać informacje za pomocą różnego rodzaju odbiorników. W transporcie telematyka sprawdza się w monitorowaniu pojazdów, zbieraniu danych o warunkach drogowych, temperaturze, itd. Istnieją systemy pozwalające na gromadzenie jeszcze bardziej szczegółowych informacji, jak ciśnienie w oponach, zużycie paliwa, czy zachowanie kierowcy. Przykładowo, system monitorowania Webfleet, powiadamia o typowych zachowaniach prowadzącego pojazd, jak czas pracy czy obsługa tachografu, ale i o ryzykowanych – m.in. o korzystaniu z telefonu komórkowego.

Dzięki używaniu narzędzi telematycznych możliwe jest m.in.:

 • Zbieranie danych o warunkach (drogowych, pogodowych).
 • Informacje o transporcie (status ładunku).
 • Dane serwisowe pojazdu (stan opon).
 • Monitorowanie czasu pracy kierowcy.
 • Eliminowanie pustych przebiegów.
 • Kontrola zużycia paliwa i eksploatacji floty.

Nowoczesne rozwiązania wspierają złożony proces, jakim jest transport towarów. Dostępne na rynku narzędzia i aplikacje są ciągle aktualizowane, co idzie w parze ze zmieniającymi się dynamicznie potrzebami kierowców i przewoźników. Do tego dochodzi dostosowanie się do standardów obowiązujących w branży – również po to, aby dorównać lub wyprzedzić konkurencję. Z jakich narzędzi i aplikacji Wy korzystacie?

 

Źródła:

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce, raport Polskiego Instytutu Transportu Drogowego, kwiecień 2022.

https://www.eurowag.com/pl/firma/blog/piec-najlepszych-aplikacji-nawigacyjnych-dla-samochodow-ciezarowych

https://truckeronroad.com/aplikacje-mobilne-dla-kierowcow-zawodowych-na-android-oraz-ios-iphone-apple/

https://www.timocom.pl/lexicon/leksykon-transportowy/gielda-transportowa-firmy-timocom

https://www.timocom.pl/lexicon/leksykon-transportowy/telematyka-w-transporcie#lexicon

timocom.pl/system-smart-logistics/tracking

Czym‌ ‌jest‌ ‌telematyka‌ ‌i‌ ‌jakie‌ ‌ma‌ ‌znaczenie‌ ‌w‌ ‌transporcie?‌