Darmowa giełda transportowa – czy warto inwestować w nią swój czas i czy na pewno jest darmowa?
Giełda transportowa bez rejestracji to wygodny sposób na wyszukiwanie i zamieszczanie ofert transportowych. To również tańsza opcja, co w perspektywie rosnących kosztów transportowych wydaje się być kartą przetargową dla wielu przedsiębiorców. Jednak optymalizacja kosztów może obrócić się przeciwko Tobie, jeśli trafisz na niskiej jakości ofertę od nie do końca zweryfikowanego zleceniodawcy. Tym bardziej, że darmowa giełda transportowa może okazać się płatna.
Spis treści:
- Czy giełda transportowa jest całkowicie bezpłatna?
- Czy giełda transportowa darmowa jest bezpieczna?
- Czy giełda transportowa bez rejestracji to niższa jakość ofert?
- Czego nie ma darmowa giełda transportowa?
- Bezpłatny dostęp do giełdy transportowej
Czy giełda transportowa jest całkowicie bezpłatna?
Darmowa giełda transportowa oferuje szybką, bezpłatną rejestrację i darmowe przeglądanie ofert. Ale nie oznacza to, że nic za nią nie zapłacimy. Bywa, że strona, na której przeczytamy o darmowym korzystaniu, pobiera opłaty np. za wystawienie ogłoszenia. Dlatego zanim zdecydujesz się na darmową giełdę transportową, przeczytaj jej regulamin i sprawdź cennik. Może okazać się, że bardziej opłaca się skorzystanie z płatnej giełdy transportowej, która oferuje dodatkowe funkcje i usługi.
Czy giełda transportowa darmowa jest bezpieczna?
Przed przyjęciem oferty i podjęciem jakiejkolwiek współpracy weź pod uwagę jedną z najważniejszych zmiennych – bezpieczeństwo. W porównaniu z płatnymi giełdami transportowymi, rejestracja i dostęp do darmowej giełdy transportowej jest dużo szybszy. Proces weryfikacji może być więc bardziej uproszczony. A przecież podjęcie współpracy z kontrahentem, który nie został szczegółowo zweryfikowany, może być ogromnym zagrożeniem dla powodzenia transportu.
Jak wygląda weryfikacja użytkownika na PŁATNEJ giełdzie transportowej?
Weźmy pod lupę największą płatną giełdę transportową w Europie – TIMOCOM. Jak czytamy na jej stronie, nowi klienci sprawdzani są jeszcze przed uzyskaniem dostępu do TIMOCOM Marketplace.
🔹 Dostęp do giełdy transportowej uzyskują firmy, które mają udokumentowany staż na rynku.
🔹 Wszystkie najważniejsze dokumenty firmy analizowane są przed zawarciem umowy (dokumenty rejestracyjne i transportowe, licencje, ocena wypłacalności, itd.)..
🔹 Każdy nowy klient przechodzi przez szczegółowy proces weryfikacyjny.
🔹 Po zawarciu umowy użytkownicy są poddawani stałemu monitoringowi rzetelności.
🔹 Bezpieczeństwo gwarantuje samo oprogramowanie zabezpieczające i indywidualne dane do logowania.
🔹 System ocen umożliwia nie tylko dodanie oceny po zakończonej transakcji, ale i sprawdzenie przed podjęciem jakiejkolwiek oferty, czy dana firma jest wiarygodna.
Jak widać, weryfikacja w przypadku płatnej giełdy transportowej jest bardzo szczegółowa, a to podnosi bezpieczeństwo korzystania z giełdy. Sama informacja o tym, że „Twoje dane są bezpieczne” na stronie internetowej nie wystarczy – musi być poparta konkretnymi działaniami ze strony dostawcy. Tym bardziej, że zapewnienia o bezpiecznym korzystaniu pojawiają się na niezabezpieczonych stronach internetowych (bez protokołu SSL oznaczonego jako https:// i zieloną kłódką). Brak protokołu oznacza, że dane wrażliwe nie są chronione i mogą dostać się w niepowołane ręce. Co więcej, wiele darmowych giełd transportowych zaznacza, że nie bierze odpowiedzialności za uczciwość użytkowników z niej korzystających.
Czy giełda transportowa bez rejestracji to niższa jakość ofert?
Nie jest to regułą, ponieważ nawet na darmowej giełdzie transportowej możesz znaleźć oferty transportowe z pierwszej ręki. Jednak im więcej nieszczegółowo zweryfikowanych przewoźników, tym większe ryzyko niskiej jakości ofert. Częstym procederem na bezpłatnych giełdach jest tzw. „kopiowanie” ładunków, czyli wprowadzanie tej samej oferty przez kilku spedytorów na tej samej giełdzie lub na kilku różnych. Taka sytuacja może nie tylko źle wpłynąć na rynek transportowy poprzez zaniżanie stawek, ale i prowadzić do zamieszania w trakcie realizacji transportu, opóźnień czy nawet oszustw transportowych.
Czego nie ma darmowa giełda transportowa?
Dużą wadą bezpłatnej giełdy jest z pewnością brak dodatkowych funkcji i usług, pozwalających na pełną kontrolę całego procesu transportowego. Płatna giełda transportowa oferuje rozwiązania dla transportu drogowego, takie jak m.in. podgląd trasy i panujących na niej warunków (długość, czas transportu, ruch na drodze, zakazy ruchu ciężarówek, roboty drogowe, opłaty drogowe), kalkulator kosztów transportu, monitorowanie przesyłek i pojazdów w czasie rzeczywistym i wiele więcej. Dużą przewagą płatnej giełdy transportowej jest również opcja faktoringu. Polega ona na przejęciu ryzyka niewykonania zobowiązania i szybką płatność za zrealizowane zlecenia. Dzięki niej możesz otrzymać pieniądze i spokojnie prowadzić działalność, zachowując płynność finansową.
Bezpłatny dostęp do giełdy transportowej
Z całą pewnością darmowa giełda transportowa ma swoje zalety, ale może nieść za sobą ryzyko. W dzisiejszych czasach, kiedy liczą się pewne oferty od wiarygodnych i sprawdzonych partnerów biznesowych, warto korzystać z pewnych rozwiązań. Giełda transportowa darmowa może generować koszty, powstałe po podjęciu współpracy z nierzetelnym kontrahentem. Co mogą zrobić przedsiębiorcy zaczynający swoją działalność w transporcie lub po prostu – nieprzekonani do płatnych giełd transportowych?
Wiele płatnych giełd transportowych oferuje czasowy darmowy dostęp. Dzięki temu możesz sprawdzić, jak działa giełda, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Na największych giełdach transportowych znajdziesz możliwość bezpłatnego testu od kilku dni do nawet 4 tygodni lub bezpłatnej wersji demo. Warto z tego skorzystać i mieć porównanie, co jest bardziej opłacalne.