Darmowe autostrady dla pojazdów do 3,5 tony – jest decyzja rządu

Oceń nas

darmowe-autostrady-zakaz-wyprzedzania-ciezarowek-oplaty-drogowe (1)

Od 1 lipca 2023 roku pojazdy o DMC do 3,5 tony mogą poruszać się po państwowych autostradach zupełnie za darmo. Projekt ustawy o usunięciu poboru opłat właśnie został uchwalony.

Gdzie nie trzeba płacić za autostradę?

26 maja 2023 r. Sejm przegłosował projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje zniesienie opłaty za przejazd na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dla samochodów osobowych i motocykli o DMC do 3,5 tony. Oznacza to, że od 1 lipca 2023 roku pojazdy będą mogły bezpłatnie poruszać się również na odcinkach:

  • A2 Konin-Stryków
  • A4 Wrocław-Sośnica.

Co z bezpłatnymi autostradami?

Według przegłosowanego projektu ustawy, niemożliwe będzie również wprowadzenie opłat na bezpłatnych dotąd autostradach należących do GDDKiA, w tym na odcinkach, które są w fazie realizacji. Minister Adamczyk argumentuje decyzję rządu potrzebą odciążenia ruchu na krajowych i samorządowych drogach, które wykorzystywane są alternatywnie do autostrad. Ma to zwiększyć ich bezpieczeństwo, jak również pomóc zaoszczędzić na ich utrzymanie, remont i modernizację. Opinie na ten temat są różne, o czym mogliśmy się przekonać podczas wystąpienia posła Cezarego Grabarczyka w czasie obrad nad projektem ustawy:

Wiemy, iż efektem ubocznym będzie pozbawienie Krajowego Funduszu Drogowego średniorocznie kwoty 230 mln zł. I wiemy, że to jest kwota potrzebna na budowę małej obwodnicy. (…) – Koszty utrzymania autostrad zostaną przeniesione na ogół mieszkańców i okaże się, że na utrzymanie autostrad będą składali się także ci, którzy nie mają samochodu, nawet ci, którzy nie mają prawa jazdy, to nie jest sprawiedliwy model.

Czy zwolnienie z opłat dotyczy ciężarówek i busy do 3,5 tony?

Niestety zwolnienie z opłat na autostradzie nie obejmuje ciężarówek, podobnie jak busy do 3,5 tony, które nie są klasyfikowane jako samochody osobowe, nawet jeśli oficjalnie służą do przewozu osób. Jeśli chodzi o pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony, rząd przewidział inne ważne zmiany. Dotyczą one zakazu wyprzedzania, eliminując długoletni problem, jakim były tzw. „wyścigi słoni”. Ciężarówki nie będą mogły się wyprzedzać także od 1 lipca 2023 roku, kiedy ustawa oficjalnie zacznie obowiązywać.

Źródło: Prawo Drogowe