Jak uniknąć kar za przekroczenie czasu pracy kierowcy?
- Kiedy kierowca może odstąpić od przepisów (art. 6-9)?
- Jak tego dokonać?
- Artykuł 12 ma zastosowanie w przypadku
- Jak opisać zdarzenie, aby uniknąć kar?
- Inne przykładowe wpisy
Nie zawsze trasa przebiega zgodnie z naszymi planami. Korki, kiepska pogoda, wypadki, czy też kolejki podczas rozładunku – wszystko to może przyczynić się do znacznych opóźnień na trasie, a niestety tachograf jest nieubłagany. W takich sytuacjach naszym sprzymierzeńcem jest art. 12 rozporządzenia 561/2006.
Art. 12 stanowi, że: „Pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowemu oraz umożliwia osiągnięcie przez pojazd odpowiedniego miejsca postoju, kierowca może odstąpić od przepisów art. 6-9 w zakresie niezbędnym dla zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu lub ładunku. Kierowca wskazuje powody takiego odstępstwa odręcznie na wykresówce urządzenia rejestrującego lub na wydruku z urządzenia rejestrującego, albo na planie pracy najpóźniej po przybyciu do miejsca pozwalającego na postój”.
Wtedy, kiedy uzna, iż jest to działanie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa osób, ładunku lub samego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie odstępstwa powinno mieć charakter incydentalny, a każdy przypadek – starannie uzasadniony. Załóżmy, że przez z powodu dużego korka brakuje Ci kilkunastu minut, aby dojechać do miejsca rozładunku. Możesz wtedy skorzystać z art. 12 jednak pamiętaj, by Twoim argumentem nie była informacja, że chcesz dojechać do miejsca rozładunku, a chęć zapewnienia bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i towarom.
Musisz wskazać powody odstępstwa na wykresówce, wydruku (tachograf cyfrowy) lun na planie pracy – najpóźniej po przybyciu na miejsce pozwalające na postój.
– dziennego, tygodniowego i dwutygodniowego czasu jazdy,
– przerwy w pojeździe,
– dziennego, tygodniowego skróconego lub regularnego odpoczynku.
W momencie, gdy zdarzy Ci się naruszenie, wykonaj wydruk z tachografu lub weź do ręki wykresówkę. Na odwrocie opisz dokładnie co się wydarzyło. Nie martw się. To jest dokument, po którym możesz pisać (na odwrocie). Z doświadczenia wiadomo, że lepiej nie czekać do wieczora czy kolejnego dnia, ponieważ w ten sposób narażasz się na mandat. Wpis może wyglądać następująco: „Wydłużona jazda dzienna o 15 minut z powodu braku wolnych miejsc na parkingu. Dojazd do najbliższego parkingu (podaj miejscowość i nr drogi). Zdarzenie zgodne z art. 12/561/2006 WE. Podpis kierowcy ……………”
„Dla zapewnienia bezpieczeństwa ładunku oraz w celu dotarcia do odpowiedniego miejsca postoju – w miejscowości ………, wydłużam czas jazdy o 20 minut z powodu objazdu na drodze.
Zdarzenie zgodne z art. 12/561/2006 WE. Podpis kierowcy ……………”
„Dla zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu i ładunku przerywam przerwę z powodu przejechania na parking sąsiadujący na polecenie służb parkingowych.
Zdarzenie zgodne z art. 12/561/2006 WE. Podpis kierowcy ……………”
Źródło: TSL biznes 2/2018 (88)