Ponad 80 godzin oczekiwania na granicy w Dorohusku

Oceń nas

dlugie-kolejki-granica-dorohusk-zboze-oleje

Kolejka na granicy w Dorohusku zaczęła tworzyć się już kilka dni temu i początkowo zakładano, że ma to związek z remontem w kierunku wjazdowym do Polski. Okazało się jednak, że główną przyczyną jest wzrost ruchu samochodów ciężarowych transportujących zboża i oleje, spowodowany blokadą portów morskich. Aktualnie na wjazd do Polski z Ukrainy czeka około tysiąc ciężarówek.

Jak podaje Michał Deruś, rzecznik IAS w Lublinie, liczba kierowców ciężarówek kierujących się z Ukrainy do Polski w ostatnich dniach wzrosła trzykrotnie. Powodem jest blokada portów nad Morzem Czarnym, która wynika z rosyjskich działań wojennych na Ukrainie. Ponieważ wysyłanie ukraińskich towarów drogą morską jest niemożliwe, dostawcy zdecydowali się na transport drogowy. Według Ministra infrastruktury Ukrainy Ołeksandra Kubrakowa, przed wybuchem wojny w Ukrainie, eksport towarów przez porty Morza Czarnego obejmował aż 70% produktów. Wstrzymanie dostaw ze względu na zablokowanie portów oznaczałoby prawdziwy paraliż gospodarczy.

Podobna sytuacja jest na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem, gdzie aktualnie na wjazd do Polski czeka ok. 120 ciężarówek, co generuje ok. 8 godzin stania w kolejce. Przejście w Hrebennem ma mniejszą przepustowość niż te w Dorohusku, należy pamiętać o tym planując transport na Zachód.

Wzmożony ruch na granicy polsko-ukraińskiej związany jest także z wywozem samochodów osobowych. Ukraińcy masowo kupują auta, nie tylko na użytek własny, ale i na handel. Jak podaje Stanisław Burzacki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Ukrainy, na 1000 mieszkańców Ukrainy przypadają tylko 232 samochody (w Polsce współczynnik ten jest ponad 3 razy większy), a wojna jeszcze bardziej pogłębiła ten niedobór. Zwiększony ruch generuje kolejki w drugą stronę – na wjazd do Ukrainy przez przejście graniczne w Dorohusku trzeba czekać nawet kilkanaście godzin.

 

Źródła:

https://www.pap.pl/

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8429160,kolejka-tirow-granica-polska-ukraina-transport-zboze.html

radio.lublin.pl/2022/05/granica-duze-kolejki-w-hrebennem-i-dorohusku/

radio.lublin.pl/2022/05/kolejki-na-granicy-i-w-urzedach-ukraincy-na-potege-kupuja-samochody-w-polsce/