Tnij koszty w transporcie, czyli szkolenia ZMPD

Oceń nas

koszty-transportKilka kroków i porad jak skutecznie ciąć koszty firmy transportowej wg ZPMD

 

Na ostatnich Targach Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu odbyło się szkolenie przygotowane przez Centralny Ośrodek Szkoleń ZMPD. Szkolenie przyciągnęło wielu słuchaczy, którzy dowiadywali się jak ciąć koszty w transporcie.

Podczas szkolenia wskazano na 4 bardzo istotne punkty:

1. Sprawdzony system TIR

Dyrektor Departamentu TIR Ewa Suszyńska mówiła o tym, że karnet TIR, nawet pomimo problemów z Rosją, wciąż pozostaje „najwygodniejszym i najbardziej wiarygodnym dokumentem celnym i gwarancyjnym”. Jeżeli przewoźnik został zmuszony do wykupienia dodatkowych gwarancji, może odzyskać pieniądze, które wydał na karnet z ZMPD. Powinien wtedy, zwracając karnet TIR, wypełnić wniosek i dołączyć dokument zaświadczający.

2. Formalne ułatwienia

Przykładowo uproszczona procedura celna oszczędza przewoźnikom czas, a czas jak wiadomo to pieniądz. Firmy, które legitymują się specjalnym pozwoleniem mogą dokonywać odpraw celnych 24 godziny na dobę. Mogą również regulować należności celno-podatkowe w układzie miesięcznym.

3. Ubezpieczenia

W tej kwestii wypowiadał się dyrektor zarządzający BLOS Sp. z o.o. Mówił o tym, że poszkodowane osoby najczęściej zdają się na rady ekspertów danego zakładu ubezpieczeń. A logicznym jest, że eksperci ci będą robić wszystko, by lojalnie działać wobec swojego zakładu. Warto więc zwrócić się o pomoc do firm, które zajmują się budowaniem odpowiedniego katalogu roszczeń.

4. Ekonomiczne spalanie

Niezwykle ważna jest właściwa konfiguracja ogumienia i stanu technicznego pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy. Szkolenie doskonalące technikę jazdy potrafią przynieść roczne oszczędności dla jednego pojazdu w wysokości nawet 80(!)tys. zł.

 

Źródło: Przewoźnik – kwiecień/maj 2014 numer 2(35)