Gdzie szybciej znajdziesz przewoźnika – na giełdzie transportowej czy w wyszukiwarce internetowej?

Oceń nas

Giełda transportowa czy wyszukiwarka internetowa - porówanie

W transporcie ładunków najważniejszy jest czas. Dlatego znalezienie zaufanego kontrahenta to klucz do sukcesu każdej firmy z sektora produkcji i handlu. Poszukiwania odbywają się na giełdach transportowych, jak i bezpośrednio poprzez wyszukiwarki internetowe. W tym artykule przyjrzymy się, która z tych metod jest szybsza, bezpieczniejsza oraz na jakie dodatkowe usługi możemy liczyć w różnych przypadkach.

Wyszukiwarka internetowa

Zacznijmy od najłatwiejszego sposobu, jakim jest znajdowanie przewoźnika bezpośrednio w wyszukiwarce internetowej. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę, jak „mam ładunek szukam transportu”, „szukam transportu drewna” czy „transport owoców w chłodni”, żeby otrzymać kilkadziesiąt wyników. Ten na pozór łatwy sposób na wyszukiwanie przewoźnika wiąże się jednak z dodatkową pracą: sprawdzeniem wiarygodności firmy i opinii innych zleceniodawców, wykonywaniem telefonów i pisaniem e-maili w celu ustalenia szczegółów transportu, a następnie monitorowaniem na własną rękę, gdzie znajduje się ładunek i czy dotrze na czas. W przypadku wyszukiwarek internetowych warto mieć na uwadze zabiegi marketingowe, jak pozycjonowanie, dzięki któremu strona firmy przewozowej pojawia się wyżej w wynikach wyszukiwania.

➕Plusy: Łatwy i darmowy dostęp do wielu partnerów biznesowych.

➖Minusy: Samodzielna weryfikacja firmy przewozowej, sprawdzenie opinii, kontakt, monitoring ładunku i szereg dodatkowych działań.

Giełda transportowa

Giełdy transportowe to platformy online, gdzie zleceniodawcy zamieszczają informacje o ładunku, który potrzebuje transportu, a przewoźnicy zgłaszają swoje oferty. Wyszukiwanie przewoźnika na giełdzie transportowej to tak naprawdę ustawienie odpowiednich filtrów – tyle wystarczy, żeby w krótkim czasie otrzymać nawet kilkadziesiąt ofert od różnych przewoźników. W zależności od tego, czy na giełdach przeprowadzana jest weryfikacja użytkowników (sprawdzenie zezwoleń, licencji, certyfikatów, itd.), poszukujący przewoźnika może liczyć na wyższy poziom bezpieczeństwa. W wielu, zwłaszcza płatnych giełdach, dostępne są dodatkowe usługi, jak ubezpieczenie ładunku, faktoring i wsparcie w odzyskiwaniu należności.

➕Plusy: Dostęp do wielu partnerów biznesowych, w przypadku niektórych giełd wcześniej zweryfikowanych, odpowiednio dopasowanych za pomocą filtrów. Dodatkowe funkcje, jak monitoring ładunku, ubezpieczenie ładunku, faktoring, wsparcie windykacyjne.

➖Minusy: Największe, wiodące giełdy transportowe są płatne.

 

 

WYSZUKIWARKA INTERNETOWA

GIEŁDA TRANSPORTOWA

SZYBKOŚĆ

Proces wyszukiwania może być nieco wolniejszy w porównaniu do giełd transportowych.

Wynika to z konieczności przeszukiwania wielu stron internetowych, porównywania ofert i kontaktowania się z firmami indywidualnie.

Proces ten może zająć od kilku godzin do kilku dni, w zależności od dostępności odpowiednich przewoźników i efektywności komunikacji.

Poszukiwanie odpowiedniego przewoźnika może zająć nawet kilkanaście minut dzięki zaawansowanym filtrom.

Dodatkowo, wyszukiwanie może odbywać się zarówno na giełdzie transportowej, jak i poprzez wystawianie przetargów transportowych.

Kontakt i zatwierdzanie ofert odbywa się w sposób zautomatyzowany, co oszczędza czas i redukuje pracę manualną.

BEZPIECZEŃSTWO

Użytkownik musi samodzielnie sprawdzać opinie, licencje i certyfikaty przewoźników, co zwiększa ryzyko natrafienia na nieuczciwe firmy.

Brak systemu weryfikacji sprawia, że proces ten jest mniej bezpieczny w porównaniu do giełd transportowych.

W zależności od tego, czy giełda transportowa jest darmowa, czy płatna, użytkownik ma dostęp do różnych opcji.

W przypadku płatnych giełd powinna zostać przeprowadzona szczegółowa weryfikacja każdej firmy.

Dodatkowo, wiele płatnych giełd oferuje ubezpieczenie ładunku, monitoring ładunku, faktoring i wsparcie windykacyjne, co podnosi poziom bezpieczeństwa.

DODATKOWE USŁUGI

W przypadku korzystania z wyszukiwarek internetowych dostęp do dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie ładunku czy faktoring, jest możliwy – trzeba jednak pytać o nie na własną rękę.

Wiele firm transportowych może nie oferować tych usług, a znalezienie odpowiednich dostawców może wymagać dodatkowego czasu i wysiłku.

Wiele giełd transportowych oferuje wspomniane wyżej usługi. Jedną z nich jest usługa faktoringu, która pozwala na szybkie otrzymanie płatności za zrealizowane zlecenie.

Firma faktoringowa wypłaca przewoźnikowi należność za zrealizowane zlecenie, a następnie sama pobiera je od zleceniodawcy.

Podsumowanie:

Zarówno giełdy transportowe, jak i wyszukiwarki internetowe mają swoje zalety i wady. Giełdy transportowe oferują szybszy i bezpieczniejszy sposób znalezienia przewoźnika, dzięki szczegółowej weryfikacji. Ponadto, dzięki dodatkowym usługom, takim jak monitoring ładunku, ubezpieczenie ładunku i faktoring, dają wsparcie w utrzymaniu łańcucha dostaw i płynności finansowej firmy. Wyszukiwarki internetowe mogą być mniej efektywne i bezpieczne, jednak nadal są użyteczne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy inne opcje nie spełniają naszych oczekiwań – na przykład na którejś giełdzie często występują awarie.