Jak działa giełda transportowa?
Giełdy transportowe to wirtualne rynki, które ułatwiają oferentom ładunków i pojazdów wzajemne dotarcie do siebie i zawarcie wiążących umów transportowych. Przykładowo:
Pani X kieruje działem logistyki w dużej firmie produkcyjnej. Poszukuje przewoźnika, który dostarczy towar z miejscowości A do B. Wystawia więc ofertę na giełdzie transportowej, określając rodzaj, wymiary i ciężar ładunku oraz zaznaczając, kiedy, skąd i dokąd towar ma być przewieziony. Pan Y, który jest przewoźnikiem i dysponuje w terminie podanym przez panią X wolnym autem o odpowiednich parametrach, odpowiada na jej ofertę. Obie strony kontaktują się ze sobą i ustalają szczegóły dotyczące umowy – np. negocjują stawkę za kilometr. Gdy dochodzą do porozumienia, pani X wystawia panu Y wiążące prawnie zlecenie transportowe.
1.Jak działa giełda transportowa na rynku spot?
2.Jak działa giełda transportowa na rynku kontraktowym?
3.Jakie dodatkowe rozwiązania oferują dostawcy giełd transportowych?
4.Czy giełdy transportowe są bezpieczne?
5.Jak wybrać najlepszą giełdę transportową?
1. Jak działa giełda transportowa na rynku spot?
Giełdy transportowe są popularnym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą polegać wyłącznie na stałych kontraktach. Dzięki możliwości wyszukiwania oraz wystawiania frachtów lub pojazdów w krótkim terminie można łatwo znaleźć (bądź zlecić) np. ładunek powrotny czy też doładunek.
Jak to przebiega?
Wyszukiwanie ofert na giełdzie transportowej:
W odpowiedniej aplikacji należy wpisać parametry poszukiwanych ofert, np. trasę, typ nadwozia pojazdu, rodzaj i wymiary ładunku, datę załadunku lub rozładunku. Na liście wyników pokażą się aktualne oferty spełniające podane kryteria. Po kliknięciu w ofertę można już bezpośrednio skontaktować się z potencjalnym kontrahentem, negocjować cenę i ustalić szczegóły zlecenia.
Wystawianie ofert na giełdzie transportowej:
W przeznaczonej do tego zakładce lub aplikacji giełdy transportowej należy wpisać parametry posiadanego wolnego pojazdu (np. typ nadwozia, wymiary powierzchni ładunkowej, ograniczenia tonażowe) lub ładunku (np. rodzaj towaru, wymiary, wagę) oraz inne kryteria, takie jak trasa czy data załadunku i/lub rozładunku. Po zatwierdzeniu oferta stanie się widoczna dla innych użytkowników giełdy.
Korzyści:
Giełdy transportowe zrzeszają od kilku do kilkudziesięciu tysięcy firm transportowych, spedycyjnych, produkcyjnych i handlowych. Dzięki temu ich użytkownicy zyskują dostęp do ogromnej bazy potencjalnych kontrahentów, wśród których łatwo i szybko mogą znaleźć zleceniodawców lub zleceniobiorców. Przykładowo TIMOCOM, dostawca największej giełdy transportowej w Europie, zrzesza aktualnie ponad 45.000 zweryfikowanych firm z 46 krajów.
2. Jak działa giełda transportowa na rynku kontraktowym?
Nie tylko przedsiębiorcy zainteresowani doraźnymi zleceniami korzystają z giełd transportowych. Są one również przydatne podczas poszukiwań stałych partnerów biznesowych. Załadowcy, chcący zlecać regularne transporty, mogą wystawiać na giełdach oferty przetargów. W ofercie wpisuje się okres współpracy, częstotliwość transportów, parametry ładunku (rodzaj, waga, wymiary) oraz dodatkowe wymagania np. dotyczące rodzaju nadwozia czy też możliwości monitorowania ładunku. Także przewoźnicy mogą wystawiać do przetargów swoje pojazdy, analogicznie wpisując ich parametry oraz dostępność.
Korzyści:
Giełdy transportowe pozwalają oszczędzić czas na samodzielne szukanie i weryfikowanie potencjalnych partnerów biznesowych. Kontrakty długoterminowe wiążą się zwykle z wysokimi kosztami i dużym nakładem pracy, więc tym bardziej przydatne okazuje się narzędzie, które pozwala na skierowanie oferty od razu do szerokiego grona sprawdzonych odbiorców lub szybkie znalezienie przetargu od rzetelnego kontrahenta.
3. Jakie dodatkowe rozwiązania oferują dostawcy giełd transportowych?
Działanie giełd transportowych nie ogranicza się jedynie do szukania i oferowania pojazdów lub ładunków. Najwięksi dostawcy, tacy jak TIMOCOM, Alpega czy Trans.eu oferują złożone systemy, dostarczające wiele dodatkowych rozwiązań i korzyści. Najpopularniejsze z nich to:
– monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym (dzięki temu zarówno przewoźnik, jak i jego partnerzy biznesowi mogą na bieżąco sprawdzać, gdzie znajduje się auto z towarem);
– obliczanie tras i kosztów (w specjalnych aplikacjach można optymalnie zaplanować transport, uwzględniając np. płatne odcinki dróg, ograniczenia tonażowe lub wielkościowe oraz dodatkowe koszty, takie jak dieta kierowcy czy opłaty drogowe);
– baza sprawdzonych firm z branży TSL oraz sektora produkcji i handlu (przed zleceniem ładunku lub podjęciem zlecenia można sprawdzić, kim jest potencjalny kontrahent i przejrzeć najważniejsze dokumenty firmowe, takie jak np. licencje czy posiadane polisy ubezpieczeniowe);
– serwis windykacyjny (w przypadku wystąpienia opóźnień w płatnościach klienci dostawców giełd uzyskują od nich wsparcie w odzyskiwaniu swoich należności, zwykle za niewielką opłatą).
4. Czy giełdy transportowe są bezpieczne?
Wybierając giełdę transportową dla swojej firmy, warto sprawdzić, jak jej dostawcy podchodzą do kwestii weryfikacji i kontroli użytkowników. Najwięksi gracze na rynku kładą ogromny nacisk na bezpieczeństwo, dlatego dostęp do giełdy jest udzielany tylko tym przedsiębiorstwom, które przedstawią dokumentację potwierdzającą ich wiarygodność (np. potwierdzenie wpisu do KRS/CEIDG, polisa OCP/OCS, odpowiednie licencje/zezwolenia, dokument tożsamości właściciela firmy), a także nie widnieją jako dłużnicy w bazach BIG czy KRD. Ma to na celu maksymalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zawieranych transakcji oraz wyeliminowanie potencjalnie nieuczciwych kontrahentów. Ponadto firmy celowo łamiące regulaminy korzystania z giełd są z nich usuwane.
5. Jak wybrać najlepszą giełdę transportową?
W powyższych akapitach pokazaliśmy, jak działają giełdy transportowe. Są to nowoczesne, łatwe w obsłudze i bezpieczne narzędzia, które mogą zdecydowanie ułatwić pracę zarówno przewoźnikom, jak i załadowcom, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia zysków oraz optymalizacji procesów transportowo-logistycznych. Wybierając giełdę dla swojej firmy, warto zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez różnych dostawców. Porównanie giełd transportowych można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule.
Grafika: ©ConnectWorld – stock.adobe.com