Niesprawiedliwa kontrola za granicą?
Miałeś kontrolę za granicą i czujesz się poszkodowany, uważasz, iż byłeś nękany?
Niesprawiedliwa kontrola, czy przytrafiło się to i Tobie:
- byłeś zmuszonym do wizyty w warsztacie samochodowym, mimo że twoja ciężarówka była sprawna?
- Zapłaciłeś za jej sprawdzenie dwa razy więcej niż powinieneś?
- A może zmuszono cię do skorzystania z usług pomocy technicznej?
- Kwota była wyższa niż w cenniku?
- Byłeś szykanowany a nie sprawdzany przez zagranicznego inspektora?
Jeśli przytrafiła ci się taka lub podobna sytuacja, możesz ją zgłosić do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) lub do Europejskiej Kontroli Drogowej (ECR), która jest bezpośrednim organem zajmującym się tego typu zdarzeniami.
Okazuje się, że zagraniczni funkcjonariusze wielu państw członkowskich UE, zamiast kontrolować- nękają polskich przewoźników, łamiąc w ten sposób prawo. Niestety w konfrontacji z tymi służbami polski kierowca znajduje się już z góry na przegranej pozycji. Ponieważ problem jest spory i okryty „zmową milczenia”, polskie stowarzyszenia przewoźników drogowych żądają w tej sprawie interwencji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
By pomóc polskim kierowcom przebić się przez zawiłe procedury administracyjne, w tym najczęściej procedury odwoławcze, jak również by pomóc w interpretacji przepisów dotyczących transportu drogowego na terenie poszczególnych krajów Unii Europejskiej, a także poza nią, GITD stworzył na swojej stronie internetowej (http://www.gitd.gov.pl) zakładkę, za pomocą której można w języku polskim zgłosić wszelkie nieprawidłowości, które naszym zdaniem miały miejsce.
Należy jednak pamiętać, że GITD nie może być stroną w prowadzonych postępowaniach pomiędzy kierowcą/przewoźnikiem, a odpowiednimi służbami kontrolującymi. Jednak przesyłając do nich pełną dokumentację i dokładny opis zdarzenia, które miało miejsce, a do którego mamy zastrzeżenia, otrzymamy rzetelną i profesjonalną pomoc, która z pewnością pomoże w wyjaśnieniu sprawy. Do Inspektoratu najczęściej zgłaszane problemy dotyczą zbyt szczegółowych kontroli stanu technicznego pojazdu i zabezpieczenia przewożonego ładunku oraz kierowanie na dodatkowe badania techniczne w Niemczech, problemów z systemem kontroli e-myta na Słowacji, zawiłości i nadmiernego skomplikowania procedur administracyjnych, czy zatrzymania pojazdu lub prawa jazdy do czasu zapłacenia kary we Francji, Włoszech oraz Hiszpanii.
Dlatego jeśli uważamy, że zostaliśmy niesłusznie oskarżeni, zabrano nam prawo jazdy, lub zmuszono do uregulowania wysokich kosztów badania technicznego pojazdu, nie bójmy się skorzystać z fachowej pomocy. Może nam to oszczędzić wiele czasu i nerwów.
Zażalenia w GITD tutaj:
Od 2012 roku skargi możemy przesyłać bezpośrednio do ECR również za pośrednictwem strony internetowej IRU.
Zażalenie w języku polskim możesz złożyć tutaj: https://www.iru.org/iforms-app?form_id=1000&lng=pl&src=html
Przewoźnik ZMPD, czerwiec/lipiec 2014 numer 3(36)