Brak powierzchni magazynowej – przyczyny i rozwiązania
Załadowcy często stają przed wyzwaniem braku wystarczającej powierzchni magazynowej. Do takiej sytuacji dochodzi z wielu przyczyn, ale wszystkie mogą mieć ten sam skutek – wydłużenie lub całkowite przerwanie łańcucha dostaw. W dzisiejszym artykule podzielimy się wskazówkami na temat tego, jak szybko znaleźć magazyn w przypadku braku powierzchni na przetrzymywanie towarów.
Najczęstsze przyczyny braku powierzchni magazynowej
🔵 Sezonowość
W okresach szczytowych, takich jak przedświąteczne zakupy, wyprzedaże i wakacje zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową gwałtownie rośnie. Firmy muszą magazynować większe ilości towarów, co prowadzi do szybkiego zapełnienia dostępnych powierzchni.
🔵 Nieprzewidziane opóźnienia
Opóźnienia w transporcie mogą powodować konieczność przechowywania towarów dłużej niż planowano. Awaria pojazdu, problemy z dokumentacją czy warunki pogodowe (zimą opady śniegu i niskie temperatury; latem upały, burze i powodzie) również mogą wpłynąć na harmonogram dostaw i potrzebę znajdowania dodatkowego miejsca na bezpieczne przechowanie towaru.
🔵 Rosnące zapotrzebowanie
Wzrost popytu na produkty może skłonić firmy do zwiększenia zapasów, aby uniknąć braków w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli znamy prognozy sugerujące, że na dostarczany przez nas towar zapotrzebowanie może być większe.
🔵 Przeprowadzki i restrukturyzacje
Zmiana lokalizacji magazynu lub restrukturyzacja działalności może wymagać tymczasowego przechowywania towarów w dodatkowych magazynach, aby utrzymać ciągłość operacji.
🔵 Zmiany w przepisach i regulacjach
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących przechowywania towarów, zwłaszcza w sektorze spożywczym i farmaceutycznym, mogą wymagać dostosowania się do nowych standardów, co może wymagać znalezienia dodatkowej, zgodnej z normami przestrzeni magazynowej.
Gdzie szukać powierzchni magazynowych i na co zwrócić uwagę?
Znalezienie powierzchni magazynowej w nagłej potrzebie wymaga szybkiego. Giełdy transportowe, lokalne firmy logistyczne, agencje nieruchomości, kontakty branżowe, portale ogłoszeniowe, aplikacje mobilne oraz media społecznościowe to miejsca, gdzie warto rozpocząć poszukiwania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu?
✅ Łatwość dostępu: Wybierz źródło, które pozwala na szybki dostęp do informacji o dostępnych magazynach z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
✅ Szeroki wybór ofert: Jeśli potrzebujesz zróżnicowanej oferty, sprawdź miejsca, które mogą pochwalić się szeroką gamą opcji – od małych, lokalnych magazynów po duże centra logistyczne.
✅ Transparentność i bezpieczeństwo: Korzystaj z wiarygodnych ofert. Kieruj się poleceniami, wysokimi ocenami i dobrymi recenzjami. Zwróć uwagę, czy wynajem powierzchni magazynowej obejmuje wsparcie prawne i możliwość ubezpieczenia.
Według PAP polski rynek magazynowy powiększył się 20-krotnie w ciągu 20 lat. To dowód na to, że popyt na tego typu powierzchnie ciągle rośnie. Znalezienie powierzchni magazynowej w nagłej potrzebie wymaga szybkiego działania i wykorzystania różnych dostępnych kanałów. Giełdy transportowe, lokalne firmy logistyczne, agencje nieruchomości, kontakty branżowe, portale ogłoszeniowe, aplikacje mobilne oraz media społecznościowe to miejsca, gdzie warto rozpocząć poszukiwania. Dzięki szerokiemu wyborowi opcji, załadowcy mogą szybko i efektywnie znaleźć odpowiednią powierzchnię magazynową, zapewniając ciągłość operacji logistycznych.
Źródła: PAP, TIMOCOM