Ceny paliw na stacjach od 18 do 24 lipca będą spadać

5/5 - (1 vote)

nizsze-ceny-paliw-od-18-lipca-do-24-lipca

Bezpośrednią przyczyną niższych cen paliw na polskich stacjach benzynowych jest spadek cen ropy naftowej. Taniej jest aż o 15%, głównie ze względu na osłabienie popytu. Wahania cen paliw widoczne były już w zeszłym tygodniu na londyńskiej giełdzie. W Polsce widać było spadek już od wtorku 12 lipca. Według prognoz utrzyma się on do końca tego tygodnia.

Ile zapłacimy za paliwo w tym tygodniu?

Jak zapowiadają eksperci, do 24 lipca możemy spodziewać się, że pierwszą cyfrą na pylonie cenowym przy stacjach paliw będzie 6, a nie 7. Ale o tym, ile w efekcie zapłacimy za paliwo zależy od miejsca. Rzeczywiste ceny paliw na stacjach nieco różnią się od średnich cen prognozowanych przez ekspertów. Przede wszystkim są wyższe, a to dlatego, że każda stacja paliwowa narzuca sobie osobną marżę. Aktualnie średnie i mniejsze punkty muszą dostosować się do rynkowych gigantów, jak Orlen, LOTOS, BP, Cirkle K czy Shell, gdzie wprowadzone zostały zniżki na paliwo.

Według danych portalu e-petrol.pl, średnie detaliczne ceny paliw od 18 do 24 lipca 2022 roku będą przedstawiać się następująco:

  • Pb98 – 8,10-8,25
  • Pb95 – 7,46-7,57
  • ON – 7,52-7,63
  • LPG – 3,30-3,41

(aktualne hurtowe ceny paliw dostępne są na stronach poszczególnych stacji).

Nawet 50 gr od ceny benzyny Pb95

Według obliczeń ekspertów, biorąc pod uwagę średnią cenę 7,46-7,57 zł za litr benzyny Pb95, korzystając ze zniżek na stacjach, możemy zaoszczędzić nawet 50 zł na litrze. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę warunki promocji i jej limity – np. na stacji Orlen skorzystamy z rabatu tylko 3 razy w miesiącu na wybranych stacjach. Na akcjach rabatowych skorzystają w tym przypadku jednak tylko klienci detaliczni. Firmy transportowe i inne przedsiębiorstwa, wykonujące przewozy drogowe i tankujące pojazdy za kilkaset złotych każdego dnia, skorzystają wyłącznie z ogólnej obniżki cen paliw, a nie promocji, dzięki której zaoszczędzą jakieś 50-60 zł na litrze.

Jakie są prognozy na najbliższe tygodnie?

Ceny paliw spadają od ok. 27 czerwca 2022 roku i to nie tylko dzięki wakacyjnym promocjom oferowanym przez polskie stacje. Główną przyczyną, jak wspomnieliśmy wcześniej, są niższe ceny ropy naftowej. Nie wiadomo jednak, jak długo utrzymają się na tak niskim poziomie. Według ekspertów, tendencja spadkowa zatrzyma się wraz z nadejściem zimy i ogłoszeniem kolejnych sankcji wobec Rosji. Jednak nawet oni nie są w stanie przewidzieć, jak dokładnie wyglądać będzie sytuacja na rynku paliwowym w Polsce i na świecie. Wiadomo, że OPEC, zrzeszający większą część producentów ropy naftowej, będzie zwiększał swoje wydobycie o 648 000 baryłek dziennie do sierpnia 2022 roku. Po tym terminie wygaśnie porozumienie OPEC+, w którym udział bierze Rosja – istnieje więc duże ryzyko, że nie zostanie ono przedłużone.

 

Źródła:

https://www.e-petrol.pl/notowania-komentarz-rynek-paliw/109929/epetrolpl-przed-nami-tydzien-wzglednej-stabilizacji-cen-paliw

https://www.muratorplus.pl/biznes/raporty-i-prognozy/ceny-paliw-w-polsce-na-stacjach-hurtowe-ceny-paliw-orlen-promocje-aktualne-ceny-paliw-aa-pmuB-6Xew-zDFG.htmlhttps://www.poland-transport.eu/pl/articles/6553

Promocja na paliwo na stacjach Orlen nie dla każdego