Nastroje polskich przedsiębiorców według raportu Assay Biznes

Oceń nas

sytuacja-polskich-przedsiebiorcow-wedlug-assay-biznes

30% przedsiębiorców twierdzi, że 2021 rok przyniósł im straty. Jeśli chodzi o obecny 2022 rok, nastroje respondentów są jeszcze mniej optymistyczne. Prawie połowa badanych ma poczucie, że sytuacja ekonomiczna ich firm pogorszy się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W najnowszym raporcie Assay Biznes dotyczącym gotowości biznesowej Polaków widać kierunki, w których planują zmierzać polscy przedsiębiorcy.

Co trzeci chce zamknąć firmę, co czwarty przejść na etat

82% respondentów przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych zmian, które obowiązują od 1 lipca 2022 roku, kiedy to ogłoszono Polski Nowy Ład 2.0. 40% deklaruje, że ich obciążenia podatkowe wzrosły przez to średnio o prawie 900 zł. Odsetek tych, którzy stracili na wprowadzonej reformie jest więcej, bo aż 70%, a średnia szacowana strata wynosi ponad 2,3 tys. zł miesięcznie. Według danych z raportu, zarówno osoby prowadzące firmę, jak i pracownicy, negatywnie oceniają to, co aktualnie dzieje się w Polsce. Większość z nich, bo aż 75% uważa, że w drodze wyboru zdecydowałoby się raczej na pracę na etacie niż na zakładanie firmy. Tylko 7% respondentów deklaruje, że w obecnych realiach mogłoby założyć własną firmę, ale w dłuższej lub nieokreślonej perspektywie – np. za 3-5 lat. 64% uważa, że zaczynanie biznesu to dziś zbyt duże ryzyko z uwagi na niepewną sytuację polityczno-gospodarczą w Polsce, ale i na świecie. Oprócz wspomnianej zmianie w przepisach muszą stawić czoła galopującej inflacji i stale rosnącym kosztom utrzymania. Zakładaniu własnej firmy nie sprzyja także sytuacja na świcie – wojna w Ukrainie, z którą blisko sąsiadujemy, kryzys energetyczny czy nowe obowiązki unijne nakładane na przedsiębiorców.

Plany polskich przedsiębiorców na kolejne 12 miesięcy

Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość istniejących już firm, podobny procent respondentów deklaruje wdrożenie planów inwestycyjnych (47%), jak również ich redukcję (43%). 24-26% pytanych zamierza pozyskać kapitał poprzez wprowadzenie do firmy dodatkowego inwestora oraz zwiększyć zatrudnienie. Jeśli chodzi o mniej optymistyczne odpowiedzi dotyczące najbliższych 12 miesięcy, przedstawiają się one następująco:

  • 28% myśli o zamknięciu firmy,
  • 26% chce zredukować zatrudnienie,
  • 22% planuje sprzedać firmę lub jej część.

Z raportu Assay Biznes wynika, że ważną kwestią, nad którą chcieliby skoncentrować się przedsiębiorcy w najbliższym czasie, jest wiedza dotycząca prowadzenia własnego biznesu. Ponad 6 na 10 badanych ocenia ją jako małą lub żadną. Co więcej, jeśli chodzi o posiadane umiejętności, najsłabiej oceniają znajomość przepisów. Można przypuszczać, że w perspektywie zmian prawa, jak chociażby modyfikacji Polskiego Nowego Ładu, poprawa tej kwestii nie będzie dla nich łatwym zadaniem.

screen-assay-biznes-nastroje-polskich-przedsiebiorcow
Źródł: assay.pl

Źródła:

https://assay.pl/wp-content/uploads/2022/06/publikacja-assay-biznes.pdf

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-polska-przedsiebiorczosc-w-zapasci-Co-trzeci-wlasciciel-firmy-mysli-aby-ja-zamknac-8369224.html