Podwyżki za przejazd A4 na odcinku Katowice-Kraków od 4 lipca 2022 r.

Oceń nas

podwyzki-oplat-za-przejazd-autostrada-a4

Koncesyjne odcinki autostrad w Polsce, w tym jedna z najpopularniejszych dróg A4, to dziś jeden z najdroższych odcinków w Europie. Pomimo tego, od poniedziałku (4 lipca 2022 r.) za przejazd autostradą A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem zapłacimy jeszcze więcej. Dla kierowców aut osobowych podwyżka wynosi 1 zł, samochody ciężarowe i pozostałe większe pojazdy zapłacą więcej o 5 zł. Jakie są powody podniesienia stawek?

Zmiana stawek opłat – przyczyny

Powodem podniesienia opłat za przejazd A4 są rosnące koszty utrzymania autostrady. Ceny usług, surowców i materiałów budowalnych są coraz wyższe, a więc wartość nowych inwestycji realizowanych na odcinku również rośnie. Jak podaje Polskie Radio 24, rzecznik spółki Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) określił podwyżki jako nieuniknione w perspektywie obecnej sytuacji gospodarczej. Dodał, że argumentem przemawiającym za wzrostem cen jest większa eksploatacja autostrady od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Chodzi głównie o wzmożony ruch wywołany migracją, przewozem humanitarnym i transportem ciężkim.

GDDKiA krytyczna wobec podwyżek

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zwróciła się do SAM o wstrzymanie się z podwyżkami do momentu ustabilizowania się sytuacji politycznej na Wschodzie. Według nich wzrost cen może spowodować przeniesienie ruchu na alternatywne drogi lokalne, a to przełoży się na obniżenie bezpieczeństwa i mniejszą przepustowość w ruchu drogowym.  GDDKiA może wyrazić swoje stanowisko, ale nie ma żadnej mocy sprawczej – uprawnieni do jakichkolwiek zmian w sprawie autostrady A4 są koncesjonariusze spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Ile zapłacimy za przejazd A4 z Katowic do Krakowa samochodem ciężarowym?

Pojazdy określone przez SAM w kategoriach 2, 3, 4 i 5, czyli wszystkie większe samochody, w tym ciężarowe, zapłacą nie 35 zł, ale 40 zł na każdej bramce. Podróżując samochodem ciężarowym o DMC powyżej 3,5 tony na odcinku Katowice-Krajów zapłacimy więc 80 zł za cały odcinek (dwie bramki po drodze).

oplaty za przejazd autostrada a4 od 4 lipca 2022
Źródło: https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/oplaty-i-sposoby-wnoszenia-oplat-cennik

 

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że opłaty stanowią połowę całych kosztów za przejazd!

Na stronie autostrada-a4.com znajdziemy informacje na temat sposobu płatności na bramkach w Mysłowicach i Balicach:

 • elektroniczny pobór opłat A4Go,
 • elektroniczny pobór opłat Telepass*,
 • kartA4,
 • videotolling (opłata na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej) z wykorzystaniem aplikacji: Autopay, SkyCash, IKO, mPay
 • videotolling z wykorzystaniem kart flotowych ORLEN (typu „S”)
 • karty bankowe: VISA, Mastercard, Maestro,
 • karty flotowe i paliwowe: PKN ORLEN – Flota i Open Drive, karty ROUTEX wyemitowane przez: Aral, BP, Eni, Statoil, karty UTA, karty SHELL, karty DKV, karty Lotos Biznes, karty E100,
 • gotówka: PLN, EURO, USD (EURO i USD – tylko banknoty, reszta wydawana jest w złotówkach).

Warto wiedzieć, że na tym odcinku autostrady A4 nie mają zastosowania urządzenia pokładowe e-Toll i aplikacja mobilna e-Toll.

Bonifikaty na przejazd nie dla każdego

Wraz ze wzrostem kosztów ogłoszono możliwość odebrania bonifikaty. Rabaty, przydzielane w zależności od kategorii pojazdu, przedstawiają się następująco:

 • 3 zł na bramce – dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności elektronicznych (6 zł zniżki na cały odcinek Katowice-Kraków, płacą 10 zł zamiast 13 na każdej bramce),
 • 16 zł – dla kierowców pojazdów kategorii 2 i 3 (płacą po 24 zł przy każdej bramce),
 • 7 zł – motocykliści,
 • W przypadku pozostałych kategorii zniżki nie obowiązują.

 

Źródło:

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2993213,podwyzka-oplat-na-a4-interwencja-gddkia-w-stalexport-autostrady

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/a4-stanowisko-gddkia-w-sprawie-wyzszych-oplat-na-autostradzie-katowice-krakow/2x6n6vs

https://www.autostrada-a4.com.pl/pl/oplaty/oplaty-i-sposoby-wnoszenia-oplat-cennik