Strajk inspektorów ITD 11 lipca 2022 roku

Oceń nas

strajk-inspektorow-itd-11-lipca-2022

Nie zobaczymy dziś na drogach zbyt wielu kontrolerów. Wszystko przez masowe urlopy, które wzięli, aby oddać krew. Chociaż akcja prowadzona jest w ramach Światowego Dnia Ludności, ma też drugie dno. Jak podają inicjatorzy wydarzenia, Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego, dzisiejsza absencja inspektorów to sygnał ostrzegawczy przed protestem na szerszą skalę.

Dlaczego inspektorzy strajkują?

Inspektorzy od dłuższego czasu skarżą się na złe warunki zatrudnienia, m.in. niskie wynagrodzenia i zbyt małą liczbę dni urlopowych. Dużym problemem jest także ciągłe zwiększanie obowiązków przy braku uwzględnia wcześniej zgłaszanych postulatów. Inspektorzy domagają się podwyżek, stworzenia systemu emerytur pomostowych i zmian w procedurach dotyczących badań lekarskich i psychologicznych.

Jakie mogą być skutki strajku dla uczestników ruchu drogowego?

Brak nadzoru w postaci kontrolerów ITD na drogach to wyjątkowo niebezpieczna sytuacja, która może doprowadzić do zwiększenia liczby wykroczeń. Jeden dzień urlopu, który przysługuje osobie oddającej krew, to nieobecność kontrolerów w radiowozach, ale i w biurach. A to z kolei oznacza opóźnienia od strony formalnej. Jak wspomina portal 40ton.net, ITD przeprowadziło już kilka strajków i każdym przypadku było to odczuwalne dla przewoźników i uczestników ruchu drogowego. Strajk włoski w 2018 roku, polegający na szczegółowych kontrolach, mocno spowolnił pracę kierowców zawodowych, a tym samym cały łańcuch dostaw. Protest ITD z 2017 roku zaś dał się we znaki polskim przewoźnikom, ponieważ tylko ich ładunki były wówczas sprawdzane.

 

Źródło:

https://www.transport-expert.pl/aktualnosci/strajk-inspektorow-itd-11-lipca-br.-6481.html

https://40ton.net/ostrzegawczy-protest-itd-w-ten-poniedzialek-masowe-urlopy-przez-oddanie-krwi/