Zakazy jazdy we Francji w cieniu zamieszek – gdzie należy zachować szczególną ostrożność?

Oceń nas

zakazy-ruchu-francja-zamieszki-protesty-ograniczenia-w-transporcie

14 lipca 2023 roku we Francji to święto narodowe. W związku z tym wprowadzono zakazy jazdy dla pojazdów ciężarowych, które zaczynają obowiązywać już w czwartek od godziny 22:00. Ograniczenia ruchu to nie wszystko – warto mieć na uwadze ewentualne utrudnienia wynikające z ostatnich wydarzeń we Francji.

Ryzyko powtórki zamieszek, w tym podpaleń ciężarówek

Wspomnienie rewolucji z 1789 roku łączy się dziś z falą zamieszek, która niedawno przeszła przez kraj powodując liczne straty i chaos – w tym komunikacyjny. Odczuli go kierowcy zawodowi, którzy w związku z manifestacją stali w wielogodzinnych korkach, byli zmuszeni do przerw w transporcie towarów, a nawet byli wyciągani siłą z ciężarówek, palonych potem przez demonstrantów.

Jak podają francuskie portale, sytuacja może się powtórzyć, zwłaszcza na przedmieściach dużych miast. To właśnie na peryferiach większych aglomeracji uczestnicy zamieszek podpalali zaparkowane samochody, w tym ciężarówki. Kierowcy, którzy planują przeczekać obchody rocznicy zdobycia Bastylii i nie wjeżdżać do miasta, powinni sprawdzić, gdzie mogą bezpiecznie zaparkować.

Święto zdobycia Bastylii, ale i letnie zakazy jazdy

Zakaz ruchu dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony rozpoczął się we Francji już w czwartek 13 maja o godz. 22:00. Ograniczenie potrwa więc cały weekend z krótkimi przerwami:

⛔ Piątek, 14 lipca 2023 – zakaz jazdy w godz. 00:00-17:00,

⛔ Sobota, 15 lipca 2023 – zakaz jazdy w godz. 7:00-19:00,

⛔ Niedziela, 16 lipca 2023 – zakaz jazdy w godz. 00:00-22:00.

Oprócz tego, przy planowaniu trasy przez Francję należy wziąć pod uwagę wakacyjne zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych, które będą obowiązywać 22 lipca, 29 lipca, 19 sierpnia i 26 sierpnia w godzinach od 7:00 do 19:00.

Szczególny zakaz jazdy dla pojazdów przewożących fajerwerki

Z uwagi na wyżej opisane ryzyko ponownych zamieszek i podpaleń przez demonstrantów, Francja na czas święta 14 lipca wprowadziła zakaz sprzedaży, posiadania oraz transportu fajerwerków. Ograniczenie nie dotyczy pojazdów przewożących towary niebezpieczne, niezbędne do zachowania ciągłości niektórych usług lub procesów produkcyjnych. To samo dotyczy ADR-ów niezbędnych do realizacji zadań służb ratunkowych, ładunków niebezpiecznych przeznaczonych do załadunku lub pochodzących z awaryjnego rozładunku w portach morskich.