Kary we Francji za spanie w kabinach ciężarówek

Oceń nas

Czy można spać w kabinie we Francji?

 kabina spanie francja

Aż rok więzienia i 30 000 grzywny grozi przewoźnikom na terenie Francji za spanie kierowców w kabinie ciężarówki.

Kara ma dotyczyć tylko i wyłącznie przedsiębiorców lub osób zarządzających kierowcami. Decyzja dość kontrowersyjna, gdyż zakaz dotyczy tygodniowych okresów odpoczynku. I chociaż nowa ustawa obejmuje także francuskich kierowców, mają oni jednak większą szansę na odstawienie auta do garażu w weekend i nocowania we własnym domu. Dyskusja toczy się wśród międzynarodowych przewoźników, gdyż wynajem hotelu wiąże się z podwyżką kosztów ich działalności. Co istotne, organ kontroli drogowej z Francji będzie mógł przeanalizować dokumentację z ostatnich 28 dni pracy kierowcy, w związku z czym wymagane będzie udokumentowanie sposoby odpoczynku także w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Kontrowersje budzi ponadto fakt, że jeżeli na przewoźnika nałożona zostanie kara, będzie on musiał najpierw ją zapłacić, a dopiero później odwołać się i ubiegać o jej zwrot.

Skąd wziął się pomysł na tak wysokie kary? Nie jest tajemnicą, że transport we Francji przeżywa obecnie kryzys. Największą konkurencją dla francuskich przewoźników są przedsiębiorcy ze wschodu Europy. Rząd Francji zdając sobie sprawę, że nie może wprowadzić przepisów faworyzujących lokalne przedsiębiorstwa, uderzył zatem w podniesienie kosztów transportu dla przewoźników spoza swojego kraju.

Warto przypomnieć, że również Belgia wprowadziła zakaz spania w kabinie ciężarówki. W tym kraju grzywna wynosi 1800 euro.

Szukając pozytywnych stron całej sytuacji , warto zaznaczyć, że może dzięki wysokim grzywnom kierowcy będą mogli w pełni przestrzegać swojego czasu pracy.