Efektywny transport
Efektywny transport czyli jaki?
W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko posiadać samochód i zdobywać zlecenia transportowe aby utrzymać się na rynku. Zarówno silna konkurencja jak i kryzys gospodarczy wymuszają na przedsiębiorstwach przewozowych cięcie kosztów a jednocześnie zachowanie szybkiej i fachowej dostawy oraz rzetelnej obsługi. Trzeba spełnić zatem szereg różnych kryteriów aby firma była rozpoznawalna i godna polecenia a przy tym przynosiła określone dochody.
Należy dążyć do tego by nasz transport był efektywny czyli taki, który przynosi przedsiębiorcy maksimum korzyści, jest bezpieczny i jednocześnie umożliwia przewoźnikowi zachowanie jak najwyższego poziomu jakości obsługi klienta. Jak zatem tego dokonać?
Wiedza i umiejętności
Najlepiej jeśli w firmie zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę. Naprawdę warto zainwestować w szkolenia pracowników, którzy są przecież najważniejszymi ogniwami łańcucha dostaw. Tylko odpowiednio przygotowani do pracy menadżerowie i kierownicy będą mogli mądrze zarządzać wszelkimi procesami transportowymi a doświadczeni kierowcy dowiozą sprawnie i bezpiecznie ładunek na miejsce i czas, przy zachowaniu norm ekonomicznej jazdy. Kapitał ludzki jest kluczowym elementem w dążeniu do efektywnego transportu i dlatego powinien być stale powiększany. Inwestycje w szkolenia pracowników zwracają się już w pierwszych miesiącach ich pracy.
Nowoczesny tabor
Nie bez znaczenia są także inwestycje w tabor. Odpowiednio przygotowane i wyposażone samochody pozwalają na bezpieczeństwo i szybkość transportu a jednocześnie umożliwiają redukcję kosztów podczas przewozu. Nowoczesne oprogramowania pozwalają np. na śledzenie lokalizacji pojazdu, bieżącą analizę oraz planowanie tras.
Nowe pojazdy mogą także w znaczny sposób przyczynić się do ochrony środowiska np. poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych związków w nowej generacji silników. Nie warto zatem oszczędzać na zakupie samochodów dysponujących nowoczesnymi rozwiązaniami i technologią. Jeśli nas na to nie stać należy dbać o park samochodowy, który już posiadamy, stale go doposażać i pamiętać o regularnych przeglądach technicznych aby kontrolować ich zużycie i nie zwiększać kosztów ich konserwacji.
Poszukiwanie, planowanie i realizacja? z programami telematycznymi
Chcąc sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku ważne jest zarówno poszukiwanie, planowanie jak i realizacja zleceń. W tym przypadku warto korzystać z rozwiązań telematycznych, które w znacznym stopniu ułatwiają codzienną pracę dysponentów, pomagają nawiązać międzynarodowe kontakty, znaleźć odpowiednie oferty oraz unikać kosztownych pustych przebiegów. Najczęściej wystarczy mieć tylko dostęp do Internetu i nawiązać współpracę ze sprawdzonym i wiarygodnym dostawcą usług IT.
Przykładem może być tutaj Giełda Transportowa TC Truck&Cargo? firmy TimoCom, która jest wirtualnym rynkiem ofert frachtów oraz pustych przestrzeni samochodowych. Przewoźnik może zarówno wprowadzać swoje propozycje (dane na temat oczekujących samochodów) jak i aktualizować bazę w poszukiwaniu odpowiedniego ładunku. Giełda ta łączy obecnie 85.000 użytkowników z całej Europy i zapewnia im zlecenia doraźne na rynku Spot.
Aby jeszcze lepiej wykorzystać swój potencjał warto skorzystać z dedykowanej klientom TimoCom Platformy Przetargowej TC eBid?. Biorąc udział w międzynarodowych przetargach, usługodawcy transportowi mogą zapewnić sobie długoterminowe i dobrze płatne kontrakty wykonywane dla przedsiębiorstw załadowczych związanych z przemysłem i handlem lub firm spedycyjnych.
Oprócz tego producent giełdy udostępnia swoim użytkownikom europejski indeks firm transportowych, czyli największą i aktualną bazę podmiotów oferujących usługi transportowe i logistyczne, wydajny moduł kalkulacyjny tras z możliwością monitoringu samochodów oraz największą giełdę powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie. Korzystna opłata ryczałtowa pozwala na unikanie dodatkowych kosztów a inwestycja zwraca się już w pierwszym miesiącu użytkowania.
Tego typu rozwiązania systemowe sprawiają, że poszukiwanie, planowanie i realizacja zleceń są łatwe i wydajne. Nowoczesne narzędzia internetowe pomagają bowiem zaoszczędzić czas i koszta operacyjne, ułatwiają dotarcie do potencjalnych partnerów biznesowych (zarówno na rynku zleceń krótkoterminowych jak i długoterminowych) a także dają znaczną przewagę nad innymi firmami, usprawniając biznes w czasie rzeczywistym. Wszystko to przekłada się na efektywność w transporcie.
Podsumowanie
Zwiększanie efektywności w transporcie przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów to zadanie wbrew pozorom łatwe do osiągnięcia. Priorytetem powinny być inwestycje w szkolenia, zapewnienie wszystkim pracownikom dostępu do nowoczesnych narzędzi IT (zawierających dobre bazy danych) oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń wspomagających ich pracę i pozwalających na sprawną realizację zadań. Działania te zagwarantują sukces naszemu przedsiębiorstwu i pozwolą mu zostawić w tyle konkurencję.