Dlaczego firmy coraz częściej wybierają palety plastikowe?
Kiedy się opłaca przewozić na plastikach
Popularność palet plastikowych rośnie z roku na rok i w chwili obecnej stają się one standardem do transportu produktów w całej Europie. I choć produkt ten kojarzony jest głównie z przemysłem spożywczym, interesują się nim także klienci z innych branż. Przede wszystkim dlatego, że palety z tworzyw sztucznych pozwalają zachować odpowiedni standard czystości oraz uniknąć problemów związanych z wytycznymi ISPM, co ma miejsce w przypadku palet drewnianych. Można powiedzieć, że konstrukcja ta z powodzeniem wypiera swojego ?drewnianego poprzednika?. Gdzie zatem mogą znaleźć zastosowanie palety plastikowe i czy rzeczywiście warto w nie inwestować?
Gdzie mają zastosowanie palety z tworzyw sztucznych?
Klienci branży spożywczej szczególnie upodobali sobie palety plastikowe, gdyż wykorzystanie ich w nowoczesnym przemyśle pozwala na lepsze radzenie sobie z wymaganiami tego rynku. Największe znaczenie mają tutaj wymogi sanitarne. Dzięki zastosowaniu w palecie tworzyw sztucznych łatwiej o nią zadbać (gładkie, niechropowate powierzchnie palet czynią je łatwymi do czyszczenia). Powierzchnie plastikowe po umyciu zatrzymują na sobie 4 razy mniej bakterii niż jest to wskazane w normie bakteriobójczej. Plastik jest również odporny na działanie chemikaliów i rozpuszczalników, nie sprzyja rozwojowi pleśni oraz grzybów.
Ale już nie tylko branża spożywcza korzysta z tego typu oferty. Coraz częściej docenia ją także branża farmaceutyczna, chemiczna, a nawet motoryzacyjna. Palety znajdują zastosowanie także w dużych firmach logistycznych i pojedynczych przedsiębiorstwach transportowych. Popyt na palety plastikowe cały czas więc rośnie.
Dostępne modele
Zainteresowanie zakupem tego typu asortymentu (mimo jeszcze dość wysokiej ceny) jest widoczne zarówno wśród dużych, jak i małych firm. Na ich wykorzystanie decydują się w większości przedsiębiorstwa, które eksportują towary za granicę. Najpopularniejszym modelem jest paleta euro 1200×800 oraz 1200×1000. Największym uznaniem cieszą się palety ażurowe o wytrzymałości 1200 kg i masie własnej 10 kg, które pozwalają na wkładanie jedna w drugą oraz palety z gładkim blatem, które są łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Wybór palet plastikowych jest jednak dużo większy. W ofercie znajdują się różne wzory i rozmiary, można znaleźć wśród nich palety typowe i wyposażone w elementy dodatkowe np. płozy, odpływy, ranty itp. Coraz więcej producentów i dystrybutorów palet proponuje klientom wynajem asortymentu zamiast tradycyjnego zakupu. Stanowi to atrakcyjną alternatywę dla zwyczajowego obiegu typowych palet drewnianych.
Wiele różnych typów i modeli palet (nie tylko plastikowych) znaleźć można np. w serwisie PALETEO.pl. Sklep internetowy oferuje bogaty asortyment oraz serwis informacyjny o paletach. Klienci znajdą tu wiele informacji przydatnych przy zakupie palet, poznają wyniki testów wielu modeli i nowości w branży opakowań.
Plastikowa lepsza niż drewniana?
Zastosowanie palet plastikowych zamiast drewnianych zyskuje coraz bardziej na popularności. Ma to związek przede wszystkim z wytycznymi ISPM (International Standard for Phytosanitary Measures), dotyczącymi drewna i opakowań drewnianych. Określają one standardy dotyczące obecności szkodników, jakości i suchości drewna. Działania te pozwalają na zmniejszenie i wyeliminowanie ryzyka roznoszenia chorób i rozprzestrzeniania się szkodników, niesionego przez organizmy szkodliwe mogące znajdować się w przemieszczanych opakowaniach drewnianych. Zapisy te stosuje się w coraz większej liczbie krajów.
Dodatkowo palety plastikowe w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko, gdyż po zakończeniu eksploatacji można z łatwością poddać je recyklingowi. Poza tym są one bardziej wytrzymałe, nie trzeba ich stale naprawiać i konserwować, charakteryzują się dużą żywotnością (nawet do 15 lat), co przemawia za ich zakupem i opłacalnością inwestycji. Palety z tworzyw sztucznych są też bardzo lekkie i poręczne. Według ekspertów zakup nawet pojedynczej palety plastikowej może okazać się bardziej rentowny od kupna kilku drewnianych.
Podsumowując
Rozwój branży transportowej i magazynowania powoduje unowocześnianie środków transportu oraz metod przewozu towarów. Tradycyjne palety drewniane coraz częściej zastępuje się zatem paletami plastikowymi. Palety plastikowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są one w większości produkowane z surowca z recyclingu, a kiedy ich żywotność dobiega końca, znów nadają się do recyklingu. Mają one wysoką odporność na uderzenia, zwiększając tym samym bezpieczeństwo towarów. Są one w stanie wykonać wiele podróży, powstaje mniej uszkodzeń produktów, poza tym zachowują większe standardy higieniczne (posiadają atest PZH), nie występuje na nich rdza, ani pleśń, są odporne na czynniki atmosferyczne (również w niskich temperaturach; nawet -200C) oraz insekty. Ponadto mogą być wykorzystywane na wiele sposobów i w wielu dziedzinach przemysłu. Dodatkowym atutem jest to, że szeroka gama wzorów oraz możliwość oznakowania palety logiem firmy sprawia, że produkt jest nie tylko ?miły dla oka?, ale także staje się doskonałą reklamą danego przedsiębiorstwa. Warto zatem inwestować w palety plastikowe.