Kolejne problemy przewoźników we Francji

4.3/5 - (6 votes)

Francja mapa przepisy drogoweSzerokim echem w środowisku transportowym odbija się decyzja francuskiego rządu dotycząca karania przewoźników za nocleg kierowcy w kabinie pojazdu.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy dotyczy odbioru tygodniowego odpoczynku przez kierowcę i bulwersuje wszystkich związanych z branżą TSL między innymi ustaleniem wysokości kar : 30 tysięcy euro grzywny i rok więzienia Wprowadzone 12 lipca bieżącego roku zasady wywołują falę wątpliwości. Powodem takiego stanu rzeczy jest chociażby fakt, że do dzisiaj Francja nie wskazała zasad kontroli wprowadzonych regulacji tłumacząc lakonicznie, że zostaną one wypracowane w ciągu najbliższych tygodni. Przewoźnicy informują, że taki stan rzeczy powoduje utrudnianie dostępu do rynku transportu drogowego na terenie Francji, wskutek powyższego Komisja Europejska zwróciła się do władz tego kraju o przygotowanie dodatkowych wyjaśnień dotyczących przyjętej uchwały.

Polscy przewoźnicy, którzy chcą pomimo braku doprecyzowania ustawy uniknąć problemów, szukają różnych rozwiązań. Przykładowo przedsiębiorstwo transportowe wynajęło we Francji mieszkanie dla swoich kierowców, by mogli oni w nim odpoczywać. Niestety władze francuskie postanowiły pracodawcę ukarać kwotą pięciu milionów euro ? tyle powinien zapłacić za zaległe składki społeczne. Powód? Uznano, że wynajęcie mieszkania jest równoznaczne z posiadaniem siedziby firmy na terenie Francji. Właściciele firm opowiadają ponadto o sytuacjach, w których ich pracownicy są przesłuchiwani przez francuską policję próbującą wymuszać zeznania obciążające pracodawców

Pomysł na ograniczenie konkurencji ? tak mówią o nowelizacji ustawy właściciele zagranicznych przedsiębiorstw działających we Francji, wśród których wiodącymi są polskie firmy świadczące usługi transportowo ? logistyczne oraz wykonujące kabotaż.

Polskim przewoźnikom możemy podpowiedzieć, aby w przypadku problemów, na przykład nakładanych niesłusznie kar zwracali się do Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej we Paryżu.