Rusza Europejski Tydzień Mobilności i ROADPOL

Oceń nas

roadpol-europejski-tydzien-mobilnosci-kontrole-drogowe

16 września 2022 roku rozpoczynają się równolegle dwie największe europejskie kampanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pierwsza z nich kierowana jest do zmotoryzowanych mieszkańców miast, druga ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na europejskich drogach. Co to oznacza w praktyce dla branży transportowej? Przede wszystkim wzmożone kontrole drogowe.

Lepsze połączenia w miastach

Europejski Tydzień Mobilności, znany do niedawna jako Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, organizowany jest co roku w dniach 16-22 września. Zakończeniem akcji jest Dzień bez samochodu, który realizowany jest głównie w miastach, gdzie zachęca się mieszkańców do pozostawienia auta w garażu i przesiadki na rower lub do komunikacji miejskiej. W tym Europejskiemu Tygodniowi Mobilności przewodniczy hasło „Lepsze połączenia”, co odnosi się do lepiej skomunikowanych ze sobą punktów w mieście. Chociaż kampania kierowana jest do mieszkańców miast, jej postulaty, jak rozpowszechnianie wiedzy na temat zrównoważonego transportu, rozpatrywana jest w również kontekście transportu ciężkiego.

Mniej śmiertelnych wypadków drogowych

ROADPOL Safety Days odbywają się równolegle z Europejskim Tygodniem Mobilności. Celem Dni Bezpieczeństwa ROADPOL jest podniesienie świadomości kierowców i zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków drogowych na drogach europejskich. Według danych dostępnych na oficjalnej stronie roadpolsafetydays.eu, codziennie na drogach Europy ginie średnio 70 osób. Wynikiem kampanii ma być doprowadzenie do przynajmniej jednego dnia bez żadnych ofiar drogowych.

Wzmożone kontrole na drogach w dniach 16-22 września

W związku z Europejskim Tygodniem Transportu i akcją ROADPOL od dziś (16 września) do następnego czwartku (22 września) w Polsce i na terenie całej Europy prowadzone będą wzmożone kontrole drogowe. Ponieważ wydarzenie dotyczy wszystkich użytkowników dróg, sprawdzane będą również pojazdy ciężarowe w transporcie krajowym i międzynarodowym, jak i prowadzący je kierowcy. Z uwagi na liczbę systemów i urządzeń rozpraszających uwagę podczas jazdy, jak np. smartfony czy tablety, warto wziąć sobie do serca przekaz obu kampanii. I to nie tylko ze względu na wysokie mandaty, których stawka od 17 września 2022 roku w Polsce podniosła się nawet dwukrotnie.

Źródła:

https://www.roadpolsafetydays.eu/

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zbliza-sie-europejski-tydzien-mobilnosci-2022