Od dziś wzmożona kontrola ciężarówek w ramach ROADPOL

Oceń nas

policjant-kontrola-drogowa

Roadpol Operation Truck & Bus to kolejna akcja organizowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. Ty razem jej celem jest kontrola ciężarówek, w tym pojazdów przewożących ładunki niebezpieczne ADR, jak również autobusów. Akcja z inicjatywy ROADPOL rozpoczyna się dziś – 10 października, i potrwa do niedzieli 16 października 2022 roku. Dotyczyć będzie dróg na terenie całej Europy.

Na co będą zwracać uwagę kontrolerzy?

Główną ideą, przyświecającą kampanii prowadzonych przez ROADPOL, jest podniesienie bezpieczeństwa na europejskich drogach, sprawdzenie stanu pojazdów, ale i kondycji kierowców. Szczególny nacisk kładziony jest właśnie na kontrolę kierowców, którzy narażeni są na sytuacje stresowe, przeciążenie fizyczne i psychiczne, związane z wielogodzinną pracą za kółkiem. Jak czytamy na oficjalnej stronie roadpol.eu, od 10 do 16 października 2022 roku na europejskich drogach będą sprawdzane liczniki prędkości, zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, stosowanie się do wymogów dotyczących czasu pracy kierowcy oraz pozostałych przepisów prawa ruchu drogowego obowiązujących w Polsce i Europie.

Jak wygląda kalendarz kontroli ROADPOL?

Choć możemy spotkać się z opiniami, że to ostatnia w tym roku akcja ROADPOL, przed nami jeszcze jedna – dotycząca trzeźwości. Alcohol & Drugs Operation rozpocznie się 5 grudnia 2022 roku i potrwa do 11 grudnia 2022 roku. Kontrola trzeźwości kierowców przeprowadzana przez organizację odbyła się również w maju (4-10 maja 2022 roku). Rozpiska dotycząca wszystkich tegorocznych akcji ROADPOL dostępna jest na ich oficjalnej stronie.

 

ic_large_w900h600q100_roadpol-wallplanner-2022
Źródło: roadpol.eu