Potrącenia z wypłaty za przejazd po autostradzie
Na pytanie jednego z naszych czytelników odpowiadamy poniżej
Treść pytania
„Jestem kierowcą samochodu ciężarowego (TIR) jeżdżąc po autostradach po Niemczech co miesiąc właściciel firmy ( pracodawca) potrąca mi z wypłaty koszty przejazdu po autostradzie. Wielokrotnie rozmawiałam z nim na ten temat ale on twierdzi że nie będzie płacić haraczu. Proszę o interpretację w tej sprawie i wskazanie kto właściwie powinien pokryć koszty.”
Druga sprawa dotyczy karty kierowcy. Jakie koszty pokrywa pracodawca a jakie kierowca. Pracodawca uważa , że on nie pokrywa żadnych kosztów.”
Czy pracodawca ma prawo potrącić z wypłaty koszty opłat za przejazd?
W przypadku gdy jest Pan zatrudniony na umowę o pracę, pracodawca bez Pana zgody nie ma prawa potrącać żadnych należności z Pana wynagrodzenia, za wyjątkiem tych które są określone wyczerpująco w Kodeksie Pracy, w art. 87.
Art. 87. § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
- zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
- kary pieniężne przewidziane w art. 108.
- 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Art. 91. § 1. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.
Jak wynika z powyższego pracodawca nie może potrącać z wynagrodzenia pracownika kosztów przejazdu po autostradzie, chyba że pracownik wyraził zgodę na takie potrącenie i zgoda ta jest wyraźna i wyrażona na piśmie.
Jeżeli jest Pan zatrudniony na umowę o pracę, a pracodawca potrąca bez Pana zgody z wynagrodzenia opłaty za autostrady, to jest to zachowanie bezprawne.
Kto pokrywa koszty karty kierowcy?
W związku z opłatą związaną z kartą kierowcy, przepisy w tej kwestii są jasno określone w ustawie o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. nr 180, poz. 1494 ze zm) w art. 20 ust. 7 Podany przepis wskazuje, że koszty ponosi kierowca, ponieważ karta jest wystawiana imiennie i osoba, która wnioskuje o jej wydanie musi dokonać przelewu i przedstawić dowód swojej wpłaty. Pracodawca może refundować opłatę poniesioną za wydanie dokumentu, co nie oznacza, że może za nią zapłacić.
Raff
23 października, 2015 @ 9:01 pm
Ja pier… jak można pracować u takiego „dziadtransa” Otracenie za autostrade….może i zusy za niego płacić?! Za taką akcje ja bym już po pierwszej wypłacie nie pracował i podał do sądu o zwrot kosztów.