Rośnie zapotrzebowanie na pracowników w branży TSL

Oceń nas

wzrost-zatrudnienia-w-transporcie-i-logistyce

Zatrudnienie w transporcie i gospodarce magazynowej pod koniec II kwartału 2023 roku wyniosło 699 000 osób. To najwyższy wynik w historii, a im bliżej końca roku – tym bardziej zapotrzebowanie rośnie. Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się prognozy na kolejne miesiące w Polsce i na świecie.

Jakie są prognozy zatrudnienia w Polsce i na świecie?

Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” transport, logistyka i motoryzacja zaliczają się do obszarów z najwyższą prognozą netto zatrudnienia w Polsce w IV kwartale 2023. W porównaniu kwartalnym jest to o 5 punktów procentowych więcej niż w III kwartale, w rocznym – o 17 punktów procentowych niż w 2022 roku.

Jeśli chodzi o zatrudnienie kierowców zawodowych i pozostałych pracowników sektora T&L na świecie, według raportu, pracodawcy deklarują potrzeby rekrutacyjne na poziomie 28%, gdzie największe zapotrzebowanie (39%) dotyczy branży IT. Spośród wszystkich krajów świata najwyższe prognozy dotyczące zatrudnienia pochodzą z Kostaryki, Brazylii i Szwajcarii, najniższe zaś z Argentyny, Czech i Japonii.

Dlaczego aż 35% firm TSL deklaruje potrzeby kadrowe?

Głównym powodem rosnącego zapotrzebowania na pracowników jest koniec roku kalendarzowego i zbliżający się wielkimi krokami sezon pudełkowy. Zamówienia związane z Bożym Narodzeniem co roku generują potrzebę dodatkowych nakładów pracy. Najprawdopodobniej dlatego właśnie, według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, od października do grudnia 2023 roku aż 35% firm z sektora transportu i logistyki deklaruje zatrudnianie nowych pracowników.

Jak czytamy w ekspertyzie Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju „Rynek transportu w Polsce i na świecie – sierpień 2023 r.”, dynamikę zatrudnienia w dużym stopniu warunkuje również wynagrodzenie. W sektorze transportu i logistyki rośnie ono od I kwartału 2014 roku, kiedy odnotowano pierwsze znaczące tąpnięcie. W lipcu 2023 roku wyniosło ono 7202 zł (+13,4% rdr.), gdzie w sektorze przedsiębiorstw ogółem to 7485 zł (+10,4% rdr.). Według analizy Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, dynamika roczna wynagrodzenia w transporcie od lutego 2022 roku przewyższyła tę w sektorze przedsiębiorstw ogółem.


Badanie obejmowało grupę 39 000 pracodawców reprezentujących 41 rynków na świecie, z czego 510 pracodawców prowadzi firmę w Polsce.

Każdy z nich odpowiedział na pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, od początku października do końca grudnia 2023 roku, w porównaniu do obecnego kwartału?”.

 

Źródła:

„Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” – Manpower Group

„Rynek transportu w Polsce i na świecie – sierpień 2023 r.” – Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju