Spada liczba rejestracji samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych

Oceń nas

coraz-wiekszy-spadek-rejestracji-bus-do-3-5-tony

Według ostatnich raportów Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ciągu ostatnich miesięcy drastycznie spadła liczba rejestrowanych pojazdów. Chodzi zarówno o auta osobowe, jak i dostawcze oraz ciężarowe. Według opinii ekspertów mniejsze zapotrzebowanie na samochody świadczy m.in. o mniejszym popycie na transport towarów. Prognozy nie są optymistyczne – wszystko wskazuje na to, że właściciele pojazdów wolą przeczekać kryzys gospodarczy.

Coraz więcej pojazdów z rynku wtórnego

Sytuację komentuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, na łamach portalu businessinsider.com.pl. Jego zdaniem, w ciągu ostatnich 3 lat na rynek europejski nie weszło co najmniej 5-7 milionów nowych samochodów, gdzie średnia roczna liczba rejestrowanych samochodów w ciągu ostatnich lat wyniosła ok. 10 milionów. Klienci coraz częściej wybierają auta z rynku wtórnego, co sprawia, że za te z rynku pierwotnego trzeba zapłacić więcej. Według prezesa Farysia, właściciele samochodów wolą naprawiać niż kupować nowe pojazdy, jeździć nimi jeszcze kilka lat i obserwować, jak będzie kształtować się sytuacja.

Mniej ładunków = mniejsze zapotrzebowanie na samochody ciężarowe

Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, widać tu spadek zarówno w przypadku nowych (16,6%), jak i starych egzemplarzy (19,3%). Wiąże się to z sytuacją na rynku transportowym, gdzie wspomniane już mniejsze zapotrzebowanie na przewóz ładunków jest wynikiem rosnącej inflacji i kosztów transportowych. Dodatkowo, w przypadku pojazdów wykonujących przewóz drogowy rzeczy, trzeba pamiętać o odpowiednim stanie technicznym i innych wymaganiach podyktowanych chociażby pakietem mobilności. Od momentu jego wprowadzenia podniesiono kary w taryfikatorze za wykryte usterki, m.in. układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, podwozia, kół i opon, jak również wyposażenia (nawet 5 tys. zł mandatu).

Busy do 3,5 tony z największym spadkiem

Samochody dostawcze i busy do 3,5 tony zanotowały jeszcze większy spadek – według raportu PZPM we wrześniu 2022 roku rejestracje tego typu pojazdów spadły o ponad 25% w stosunku do września 2021 roku, a tylko w porównaniu z sierpniem 2022 roku – aż o prawie 6%. Przyczyną są przede wszystkim zmiany legislacyjne związane z pakietem mobilności. Od maja 2022 roku każdy bus do 3,5 tony wykonujący międzynarodowy przewóz rzeczy, musi spełniać unijne wymogi dotyczące licencji wspólnotowej i zasad dotyczących czasu pracy kierowcy. Według ogólnie dostępnych danych po wprowadzeniu przepisów transport rzeczy busami do 3,5 tony z Polski spadł o ponad 30%.

Jak będzie wyglądało rejestrowanie samochodów w ostatnim kwartale roku? Według raportu PZMP rejestracje samochodów ciężarowych powoli rosną, choć tendencja w przypadku samochodów osobowych i dostawczych jest wciąż spadkowa.

rejestr-samochodow-wrzesien-2022-pzpm

Źródło: https://www.pzpm.org.pl/

businessinsider