10 wskazówek jak uniknąć oszustwa w transporcie
Branża transportowa niestety, pewnie jak każda inna, niesie niestety za sobą ryzyko oszustwa. Fikcyjne lub niedoświadczone firmy, niesprawdzeni podwykonawcy ? to najczęstsze elementy mające wpływ na uratę lub uszkodzenie powierzonego przewoźnikowi ładunku. Jak się przed tym ustrzec?
- Staraj się współpracować tylko ze sprawdzonymi przewoźnikami, najlepiej z tymi, z którymi stale lub najczęściej współpracujesz.
- Weryfikuj nowego zleceniobiorcę. Sprawdź jego dokumenty ? najszybciej rejestrację firmy na podstawie podanego nr NIP, licencję oraz polisę ubezpieczeniową w ubezpieczającym przewoźnika zakładzie.
- Zwróć uwagę na standard bezpieczeństwa oferowany przez giełdy transportowe, dowiedz się na jakim poziomie weryfikowany jest każdy z nowo wchodzących na giełdę użytkowników.
- Niektóre z giełd dają możliwość udostępnienia monitorowania położenia pojazdu z ładunkiem. Warto zwrócić na tę dostępność tej usługi u danego przewoźnika.
- W umowach zawierają klauzulę o braku możliwości dalszego zlecania przewozu. Unikaj tym samym podwykonawców, których nie znasz.
- Jeśli masz kontakt z przewoźnikiem tylko poprzez komórkowy numer telefonu, poproś o podanie stacjonarnego numeru, możesz też spróbować sprawdzić, czy adres siedziby firmy jest autentyczny.
- Pamiętaj, że większość oszustów przyjmuje zlecenia najczęściej w piątek przed końcem pracy, kiedy spedycje działają już pod presją czasu.
- Uważaj na niskie stawki, niestety w tym wypadku zazwyczaj tanio oznacza nierzetelnie bądź nieuczciwie.
- Zawsze możesz poprosić przewoźnika o okazanie się rekomendacjami firm, z którymi przewoźnik współpracuje.
- Chociaż nie lubię generalizować, to jednak zachowaj większą czujność rozważając zlecenie przewozu firmom z Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Węgier, Włoch ? z tych krajów najczęściej pochodzą oszuści.
Pewnie niektóre z powyższych punktów wydają się Tobie oczywiste, jednak czy się do nich stosujesz?