10 wskazówek jak uniknąć oszustwa w transporcie

5/5 - (1 vote)

Branża transportowa niestety, pewnie jak każda inna, niesie niestety za sobą ryzyko oszustwa. Fikcyjne lub niedoświadczone firmy, niesprawdzeni podwykonawcy ? to najczęstsze elementy mające wpływ na uratę lub uszkodzenie powierzonego przewoźnikowi ładunku. Jak się przed tym ustrzec?

autostrada

  1. Staraj się współpracować tylko ze sprawdzonymi przewoźnikami, najlepiej z tymi, z którymi stale lub najczęściej współpracujesz.
  2. Weryfikuj nowego zleceniobiorcę. Sprawdź jego dokumenty ? najszybciej rejestrację firmy na podstawie podanego nr NIP, licencję oraz polisę ubezpieczeniową w ubezpieczającym przewoźnika zakładzie.
  3. Zwróć uwagę na standard bezpieczeństwa oferowany przez giełdy transportowe, dowiedz się na jakim poziomie weryfikowany jest każdy z nowo wchodzących na giełdę użytkowników.
  4. Niektóre z giełd dają możliwość udostępnienia monitorowania położenia pojazdu z ładunkiem. Warto zwrócić na tę dostępność tej usługi u danego przewoźnika.
  5. W umowach zawierają klauzulę o braku możliwości dalszego zlecania przewozu. Unikaj tym samym podwykonawców, których nie znasz.
  6. Jeśli masz kontakt z przewoźnikiem tylko poprzez komórkowy numer telefonu, poproś o podanie stacjonarnego numeru, możesz też spróbować sprawdzić, czy adres siedziby firmy jest autentyczny.
  7. Pamiętaj, że większość oszustów przyjmuje zlecenia najczęściej w piątek przed końcem pracy, kiedy spedycje działają już pod presją czasu.
  8. Uważaj na niskie stawki, niestety w tym wypadku zazwyczaj tanio oznacza nierzetelnie bądź nieuczciwie.
  9. Zawsze możesz poprosić przewoźnika o okazanie się rekomendacjami firm, z którymi przewoźnik współpracuje.
  10. Chociaż nie lubię generalizować, to jednak zachowaj większą czujność rozważając zlecenie przewozu firmom z Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Węgier, Włoch ? z tych krajów najczęściej pochodzą oszuści.

Pewnie niektóre z powyższych punktów wydają się Tobie oczywiste, jednak czy się do nich stosujesz?