Czym zajmuje się spedytor?

3.2/5 - (13 votes)

czym zajmuje się spedytorPierwsze przedsiębiorstwa, które można byłoby nazwać spedycyjnymi, powstawały już w XVI wieku. Miało to miejsce to rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. Początkowo zajmowano się obsługą konnego transportu lądowego. Następnie zaczął się również rozwijać handel morski. Jednak największy rozwój działalności spedycyjnych przypadł na wiek XIX, czyli moment, w którym kolej zaczęła rządzić europejskimi przewozami.

Dzisiaj spedytor organizuje cały proces transportowy. Można powiedzieć, że jest on ?architektem transportu?. Musi przemyśleć, w jaki sposób ma się odbywać cały przewóz danego towaru. Spedytorzy to ludzie, którzy muszą posiadać ogromną wiedzę z dziedziny transportu oraz oczywiście doświadczenie. To połączenie pozwoli zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających zleceniodawców.
Na spedytorów liczą zarówno pośrednicy w transakcjach handlowych, inwestorzy, załadowcy, jak również przewoźnicy, którzy mają do zaoferowanie wolną przestrzeń ładunkową. Z tym, że sam przewóz to jeden z najmniej istotnych elementów. Spedycja to przecież przygotowywanie, wysyłanie, przetwarzanie oraz przechowywanie dokumentów związanych z przesyłką. Poza tym: zlecanie miejsca składowania i przechowania towaru, przepakowywanie, załadunek, dbanie o sprawdzenie ubezpieczeń, odprawa celna, przewóz ? czyli dopilnowanie by ładunek dotarł do odbiorcy, odbiór, rozładunek oraz sprawdzenie zawartości przesyłki.

Spedycja to zarządzanie logistyką transportu. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, by przesłać bezpiecznie rzeczy z punktu A do punktu B. Spedytor ma obowiązek podjąć takie działanie, które sprawią, że odbiorca otrzyma swój zamówiony towar na czas, by tym w stanie, w jakim został on zabrany z magazynu lub miejsca jego wytworzenia. O tym, czy mamy do czynienia ze spedycją, przesądza rodzaj podejmowanych czynności oraz ich cel. Dobrze wykonana usługa spedycyjna to taka, dzięki której ładunek znajdzie się bezpiecznie i na czas w miejscu jego przeznaczenia. Dlatego tak ważnym jest, by spedytor miał stały kontakt ze wszystkimi innymi osobami zaangażowanymi w łańcuch dostawy danego zlecenia.