Faktoring w transporcie – co to i jak działa
- Faktoring – informacje dla żółtodzioba
- Dlaczego faktoring?
- Rodzaje faktoringu
- Cechy dzisiejszego faktoringu
- Umowa z faktorem – zwracaj uwagę na każdy szczegół
- Podsumowanie
Utrzymanie płynności finansowej to niemała gimnastyka dla właścicieli firm transportowych. Kiedyś w sytuacjach podbramkowych najczęściej ratowano się kredytami bankowymi lub pożyczkami. Obecnie coraz popularniejszy staje się faktoring. Dzięki niemu przedsiębiorca nie musi czekać na zapłatę swojej faktury do terminu płatności. Firmy faktoringowe „kupują” faktury nawet w dniu jej wystawienia. Przedsiębiorca niemalże natychmiast otrzymuje gotówkę, którą przeznacza na dalsze funkcjonowanie firmy.
Najprościej rzecz ujmując faktoring polega na wykupieniu faktur z odroczonym terminem płatności przez faktora, czyli firmę świadczącą usługi finansowe. Usługi te oferować mogą: banki, wyspecjalizowane instytucje finansowe, czy też niezależne spółki, które próbują wypełnić coraz więcej nisz, tworzących się na polskim rynku.
W procesie faktoringu biorą udział 3 podmioty:
- faktorant – przedsiębiorstwo korzystające z usług faktoringowych,
- faktor – firma świadcząca usługi faktoringowe,
- dłużnicy – czyli kontrahenci faktorantów.
Faktoring dotyczy nieprzeterminowanych faktur, wystawionych z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Korzystają z niego zarówno duże firmy, jak i przedsiębiorcy z sektora MŚP. Dzięki faktoringowi faktorant nie musi czekać na zapłatę faktury, ponieważ nawet 90% jej wartości jest wypłacana niemal natychmiastowo przez faktoranta. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się usługa finansowa w Polsce. W 2018 roku zanotowano 27% wzrost wartości sfinansowanych wierzytelności. Faktoring staje się coraz bardziej popularny. Obecnie najczęściej korzystają z niego małe firmy. Przewiduje się jego bardzo dynamiczny wzrost w następnych latach.
Branża TSL jest niezwykle specyficzna i trudna. Konkurencja na rynku jest bardzo silna. Obniżanie cen frachtów jest na porządku dziennym, podobnie jak wydłużanie terminów płatności. Duże znaczenia dla branży mają również wprowadzane regulacje prawne, przykładowo te wymuszające podwyżki kosztów pracowniczych, czy też te, które uniemożliwiają odliczanie podatku VAT za paliwo zatankowane przy użyciu kart paliwowych, które nie zostały wystawione przez koncern paliwowy.
Zanim podejmiemy decyzję o współpracy z faktorem warto poznać rodzaje faktoringu, tym bardziej, że na rynku znajdziemy jego wiele modeli.
- Faktoring pełny, inaczej faktoring bez regresu – umożliwia finansowanie należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług z przeniesieniem ryzyka niewypłacalności kontrahenta z faktoranta na faktora. Ten rodzaj faktoringu pozwala na uniezależnienie się od kontrahentów, którzy mają problemy z regularną spłatą zobowiązań.
- Faktoring niepełny, inaczej faktoring z regresem– faktorant niemal natychmiastowo otrzymuje zapłatę, jednak faktor nie bierze na siebie ryzyka ewentualnej niewypłacalności dłużnika.
- Faktoring mieszany, czyli połączenie obu powyższych – faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności dłużnika jednak jedynie do pewnej, ustalonej kwoty. Jest on o wiele tańszy, jednak po przekroczeniu ustalonej kwoty przedsiębiorca musi na własną rękę dochodzić do swoich roszczeń, a także rozliczyć się z faktorem.
- Faktoring krajowy – przeznaczony dla firm zarejestrowanych w Polsce, które prowadzą działalność jedynie na terenie kraju.
- Faktoring eksportowy – usługa przeznaczona dla firm, wysyłających swoje towary poza granicę Polski.
- Faktoring importowy – krajowy faktor współpracuje z faktorem w kraju, z którego importowane są towary do Polski. Dzięki temu wystawiana jest gwarancja ochrony należności obu stronom.
- Faktoring odwrócony, czyli faktoring odwrotny – jego odwrotność, w stosunku do faktoringu klasycznego, polega na tym, że jest usługą skierowaną do podmiotów dokonujących zakupów, a nie do sprzedawców. Jeśli pracujesz ze stałym dostawcą, który wymaga płatności gotówkowych za dostarczane towary, czy też usługi lub oferuje bardzo krótkie terminy płatności, przemyśl skorzystanie z faktoringu odwrotnego. Faktor zapłaci za towary lub usługi, natomiast ty będziesz musiał oddać mu w wyznaczonym terminie należności powiększone o prowizję.
Firmy faktoringowe robią wszystko, by ich usługi były jak najbardziej elastyczne dla odbiorców. To do ciebie należy więc decyzja, kiedy i ile faktur sprzedasz. Nie ma stałych umów, które zmuszą cię do sprzedaży przykładowo 50 faktur miesięcznie. Sprzedać możesz obecnie nawet niewielkie faktury. Transakcje przeprowadzane są online, co znacznie ułatwia cały proces. Dużym plusem wynikającym z korzystania z firm faktoringowych jest weryfikacja kontrahentów. Dzięki temu jeszcze przed zawarciem transakcji możesz sprawdzić płatnika pod kątem jego wiarygodności finansowej. Dodatkowo faktor bierze na siebie kontrolowanie zbliżających się terminów wymagalności, a ty jedynie otrzymujesz informacje o statusie wystawionych przez ciebie faktur. Firmy korzystające z faktoringu mogą spodziewać się wielu korzyści:
- Znaczna poprawa płynności finansowej
Aby dobrze prosperować niezbędna jest zdolność do bieżącego regulowania zobowiązań wobec usługodawców oraz możliwość inwestowania w niezbędne narzędzia ułatwiające rozwój. Faktoring sprawia, że należności wpływają na twoje konto regularnie, nie musisz czekać na pieniądze, możesz łatwiej planować wydatki.
- Rozwój
Jeśli już zdobędziesz płynność finansową łatwiej będzie ci inwestować w rozwój firmy. Przewoźnicy często boją się realizować plany inwestycyjne, ponieważ muszą mieć pewność regularnych wpływów na konto, a jak wiadomo w branży transportowej różnie z tym bywa. Nie rezygnuj z możliwości obsłużenia nowych tras, rozważ faktoring.
- Nowe zlecenia
Jeśli do tej pory nie czułeś się na tyle pewnie, by podjąć współpracę z nowym kontrahentem, faktoring może ci znacznie ułatwić tą decyzję. Faktoring daje poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, firmy faktory zajmują się również weryfikacją kontrahentów, dzięki czemu możesz czuć się swobodniej i bezpieczniej zaczynając nową współpracę.
- Zachowanie zdolności kredytowej
Dla wielu firm zachowanie zdolności kredytowej jest niezwykle istotne. Jeśli korzystasz z finansowania faktury, nie są to pieniądze pożyczone od banku.
-
Umowa z faktorem – zwracaj uwagę na każdy szczegół
Zanim podpiszesz umowę faktoringu, koniecznie przeczytaj dokładnie zarówno samą umowę oraz ogólny regulamin precyzujący warunki współpracy. No co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
Przede wszystkim na:
– czas, na który umowa ma być podpisana (jeśli jest on określony należy spojrzeć na sposób jej wypowiedzenia w trakcie trwania),
– limit finansowania (najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy jest limit odbiorcy wyrażony jako procent całego salda wszystkich należności, tzw. limit koncentracji),
– okres wykupu faktur czy
– konsekwencje przewidziane za opóźnienia (kto i kiedy decyduje o rozpoczęciu windykacji),
– prowizje i odsetki.
Jeśli planujesz wprowadzenie innowacji w swojej firmie warto rozważyć wprowadzenie faktoringu. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dlaczego? Ponieważ to głównie w ich przypadku opóźnienia w płatnościach destabilizują funkcjonowanie całej firmy. Faktoring sprawi, że odzyskasz środki, które masz zamrożone w fakturach, a włączenie ich do obiegu znacznie poprawi Twoją płynność finansową.
https://www.totalmoney.pl/artykuly/140610,kredyty-dla-firm,faktoring—wady-i-zalety,1,1
https://ksiegowosc.infor.pl/obrot-gospodarczy/dzialalnosc-gospodarcza/735865,Faktoring-odwrotny.html
https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/349319,na-co-zwrocic-uwage-w-umowie-faktoringowej.html
https://www.rp.pl/VAT/305229988-Karty-paliwowe-po-wyroku-TSUE-nie-bedzie-mozna-odliczac-VAT.html
Marcin
11 marca, 2021 @ 11:06 am
A jaka może być alternatywa – pożyczki, kolejny leasing? Z mojego doświadczenia lepiej postawić na elastyczne rozwiązania. Drugą sprawą jest koszt takich usług. Są drogie i tańsze faktoringi. Dla TSL nic nie jest tanie. Każdy zresztą wybierze co uważa za słuszne. Od faktoringu jeszcze lepsza jest szybsza wypłata od spedycji z potrąceniem 2-3%. Dzięki wszystko wychodzi nawet i taniej.