Jakie zmiany w transporcie międzynarodowym w 2015 roku?
Początek nowego roku to często czas zmian przepisów i podwyżek opłat. Tak też będzie i w nadchodzącym 2015 roku.
Austria
W Austrii od dnia 1 stycznia 2015 roku wzrosną opłaty za myto dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Podwyższenie o 1,6% związane jest z indeksem inflacyjnym. Droższe będą także przejazdy przez autostradę A12 między granicą Austrii w mieście Kufstein i Amras koło Innsbrucka. Dopłacimy tutaj do myta nie 15 jak dotychczas a 20%. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na budowę tunelu Brenner Basistunnel. Wraca także pomysł przywrócenia sektoralnego zakazu jazdy przez Tyrol. Poza tym należy zwrócić uwagę o wprowadzanych od nowego roku ograniczeniach prędkości na odcinkach autostrad A12 i A13.
Należy jeszcze pamiętać o obowiązującym od stycznia oznakowaniu pojazdów w zależności od klasy emisji spalin. Plakietki będzie można zakupić na parkingach i stacjach benzynowych (koszt 2,5 euro). W przypadku brak oznaczenia możemy spodziewać się mandatu w wysokości od 2180 euro.
Czechy
U naszego południowego sąsiada decyzją rządu stawka myta dla pojazdów powyżej 3,5 tony wzrośnie odpowiednio dla klasy emisji spalin o 8,2% (EURO 0 ? IV), o 9,8% (EURO V). Stawki dla EURO V nie były podwyższane od siedmiu lat. Dla pojazdów klasy EURO 6 myto pozostanie na tym samym poziomie. Nie ulegają zmianie podwyższone stawki myta za przejazd w piątek w godzinach 15.00 ? 20.00. Podwyżki są związane ze wzrostem inflacji.
Norwegia
Skandynawia zwłaszcza w okresie zimowym to bardzo trudny teren dla przewoźników. Warunki pogodowe bywają bardzo wymagające. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego w Norwegii od nowego roku wprowadza się obowiązek posiadania opon zimowych na wszystkich osiach pojazdu ? zarówno ciągniku jak i naczepie.
Francja
Po długich dyskusjach nad podatkiem ekologicznym, który miał obowiązywać jeszcze w tym roku, rząd francuski wycofał się z jego wprowadzenia. Postanowił, że od 1 stycznia powołany zostanie nowy system opłat, który obejmie pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Średnia cena opłaty drogowej wyniesie 0,13 euro/km i będzie zależna od liczby osi i klasy emisji spalin. Opłata nakładana będzie za przejazd około 4 000 kilometrów dróg krajowych i klasy pierwszej.
Szwecja
Szwedzi postanowili zwrócić większą uwagę na wykonywanie kabotażu na terenie ich państwa. Od 2015 roku w przypadku niedostosowania się do zapisów rozporządzenia 1072/2009 dotyczącego kabotażu, np. brak wymaganych dokumentów, przekroczenie czasu, organy kontroli będą nakładać karę w wysokości 40 tysięcy SEK (ok. 4 000 euro). Weryfikowanie przestrzegania zapisów dotyczących kabotażu ma się odbywać poza punktami kontrolnymi. Co ważne, za naruszenia obciążany będzie zarówno przewoźnik jak i jego kierowca.