Mandat za brak opon zimowych w ciężarówce – ile zapłacimy w Polsce i pozostałych krajach europejskich

1.1/5 - (845 votes)

wymiana-opona-zimowa-blog-post

Oficjalnie w Polsce nie można nikogo ukarać za brak opon zimowych – podobnie w większości krajów europejskich. W praktyce kierowca może otrzymać mandat, jeśli policjant stwierdzi niedostosowanie pojazdu do trudnych warunków na drodze i stwarzanie przez to zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Na tej podstawie kara w Polsce może sięgnąć 3 tys. zł, a za granicą – nawet do 23 tys. zł.

Jaki mandat za brak opon zimowych w Polsce w 2022 i 2023 roku?

Oficjalnie w Polsce nie ma możliwości ukarania za brak opon zimowych w pojeździe. Jednak na podstawie nowych przepisów, policjant podczas kontroli drogowej może powołać się na naruszenie DU rok 1971 numer 12 poz. 114 art. 97 ustawy Kodeksu wykroczeń, czyli inaczej wykroczenie przeciwko innym przepisom (DU rok 1971 numer 12 poz. 114), które brzmi następująco:

„Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany”.

Jak podaje taryfikator kar, który funkcjonuje od 17 września 2022 roku, kierowca za brak opon zimowych może otrzymać mandat uznaniowo w wysokości od 20 do 3 tys. zł. Dodatkowo, kontroler ma prawo zablokować dowód rejestracyjny pojazdu w CEP, odebrać go kierowcy, a nawet wycofać pojazd z ruchu.

Jazda bez opon zimowych zakazana w Czechach i Słowacji

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Czechach obejmuje okres pomiędzy 1 listopada a 31 marca oraz czas, w którym panują złe warunki atmosferyczne. Chodzi o sytuacje, kiedy np. we wrześniu lub w październiku spadnie śnieg, albo utrzymuje się on dłużej niż koniec marca. W Słowacji wymóg założenia opon na zimę funkcjonuje od 15 listopada do 31 marca. W przypadku wyjątkowo trudnych warunków możliwe jest korzystanie z łańcuchów na kołach, ale tylko w dozwolonych miejscach – w Czechach oznaczone są jako „Zimni vybava”.
Dodatkowo, zarówno w Czechach, jak i Słowacji, obowiązują wytyczne dotyczące bieżnika:

  • Czechy – bieżnik o minimalnej wysokości wynoszącej 4 mm,
  • Słowacja – bieżnik o minimalnej wysokości wynoszącej 3 mm.

Wysokość mandatu za brak opon zimowych w Czechach to maksymalnie 2000 koron, czyli ok. 386 zł. W Słowacji zaś to ok. 60 euro (ponad 273 zł).

Brak nakazu zmiany opon na zimowe we Francji – ale nie wszędzie

Pomimo tego, że we Francji nie ma oficjalnego obowiązku zmiany opon na zimowe, istnieją miejsca, w których wymóg już obowiązuje. Chodzi o kurorty narciarskie, gdzie zimówki wymagane są od 1 listopada do 31 marca. Nakaz nie obowiązuje jednak we wszystkich kurortach, dlatego przez wyjazdem należy dokładnie sprawdzić aktualne przepisy. Jeśli chodzi o stosowanie łańcuchów śniegowych na kołach, wymagane są na trasach oznaczonych jako  „Equipements speciaux obligatoires”. Co ważne, są to nie tylko górzyste tereny, ale i niektóre miasta. 1 listopada 2021 roku określono bowiem miejsca, w których dodatkowe wyposażenie zimowe w pojeździe jest obowiązkowe. Za nieprzygotowanie samochodu grozi mandat w wysokości 135 euro.

Przygotowanie do jazdy na oznakowanych trasach dla ciężarówek we Francji:

  • Opony zimowe (min. 4,2 mm) lub łańcuchy śniegowe (min. 2) – pojazdy ciężarowe bez przyczep (również busy powyżej 3,5 tony).
  • Opony zimowe lub łańcuchy, ale również łańcuchy na każdym kole z oponą zimową – pojazdy ciężarowe z przyczepą.

Analogicznie, we Włoszech nie ma obowiązku wymiany opon, z wyłączeniem oznakowanych miejsc (tu nakaz funkcjonuje od 1 października do 15 kwietnia).

Zimówki w Niemczech w zależności od warunków a drodze

U naszych zachodnich sąsiadów opony zimowe są wymagane w zależności od warunków pogodowych. W przypadku wystąpienia oblodzenia nawierzchni, gołoledzi, śniegu czy nawet błota pośniegowego, kierowca musi być zaopatrzony w co najmniej 1,6-milimetrowe zimówki. Wysokość grzywny za nieprzystosowanie samochodu do złych warunków na drodze jest zależna od sytuacji:

Mandat za brak opon zimowych w Niemczech – ile wynosi?

  • Brak opon zimowych – 75 euro.
  • Nieprzystosowanie pojazdu do warunków panujących na drodze – 60 euro.
  • Utrudnianie ruchu na drodze – do 80 euro.
  • Spowodowanie wypadku wskutek braku przygotowania do złych warunków na drodze – 120 euro.

Nawet 23 tys. zł mandatu w Austrii za jazdę na letnich oponach

Jedne z najwyższych kar za brak opon zimowych obowiązuje w Austrii. Według tamtejszego taryfikatora za jazdę na letnich oponach od 1 listopada do 15 kwietnia oraz w trudnych warunkach atmosferycznych (jak lód, gołoledź, śnieg, błoto pośniegowe), kierowca może zapłacić nawet 5 tys. euro, czyli ok. 23 tys. zł. Podróżując po Austrii trzeba się mieć na baczności, ponieważ oficjalnie nie ma tam przepisów mówiących o jakimkolwiek nakazie – ewentualny mandat grozi za niedostosowanie pojazdu do złych warunków oraz stwarzanie zagrożenia innym uczestnikom ruchu drogowego.

Kraje bałtyckie najbardziej restrykcyjne

Litwa, Łotwa i Estonia to kraje, w których obowiązek opon zimowych jest podparty prawem. Okres, w którym przepis funkcjonuje to 1 listopada-1 kwietnia na Litwie, 1 grudnia-1 marca w Estonii i Łotwie. Co więcej, na Litwie wymóg obejmuje również pojazdy dostawcze, jak busy, do 3,5 tony.

 

Źródła:

Baza Internetowy System Aktów Prawnych, Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Transport Manager

Moto.pl