Reforma systemu kontroli w Czechach – powstanie odpowiednik ITD

Oceń nas

zwiekszona-kontrola-w-czechach-nowy-system-na-wzor-itd

Jak poinformował czeski minister transportu Martin Kupka, niebawem w Czechach ma powstać inspekcja drogowa działająca na wzór ITD w Polsce i w pozostałych krajach unijnych. Obecnie u naszych południowych sąsiadów kontrole przeprowadza Centrum Obsługi Transportu Drogowego, ale nie jest to wystarczające rozwiązanie.

ITD w Czechach – dlaczego obecny system nie działa?

Działające obecnie Centrum Obsługi Transportu Drogowego nie ma wystarczających uprawnień do przeprowadzania kontroli drogowych. Pomaga im w tym policja, jednak w przypadku braku możliwości przyjechania na miejsce pilnego zdarzenia, czeskie Centrum Obsługi Transportu Drogowego nie może kontynuować kontroli. Doprowadza to do licznych nadużyć, związanych głównie z przeciążeniem ciężarówek oraz z czasem pracy i odpoczynku kierowców.

Zwiększone kontrole ciężarówek z przekroczonym DMC

Minister transportu Martin Kupka dodaje, że wraz z rozszerzeniem uprawnień kontrolnych dla Centrum Obsługi Transportu Drogowego w Czechach pracują nad wprowadzeniem nowego prawa, dotyczącego przeładowanych samochodów ciężarowych. Jak pisze na swoim profilu na Facebooku:

„Na czeskich autostradach wciąż znajduje się duża liczba przeciążonych ciężarówek. Nie tylko naruszają one czeskie przepisy, ale także znacząco przyczyniają się do pogorszenia stanu autostrad. I to mnie martwi.

Dlatego w przyszłym roku będziemy mieli 13 szybkich wag na czeskiej sieci autostrad, a także wprowadzimy nowe prawo, które usprawni pracę poszczególnych organów nadzorujących nakładanie kar na przeciążone ciężarówki”.

Nowe przepisy mają podnieść bezpieczeństwo na czeskich drogach, poprawić jakość dróg, ale i wyrównać szanse przewoźników realizujących transport międzynarodowy ładunków.