3,5 tony z przyczepą. Jakie dokumenty są potrzebne?

4.2/5 - (12 votes)

Jakie dokumenty są potrzebne do zarobkowego przewozu rzeczy zestawem: pojazd o dmc do 3,5 tony plus przyczepka do maks. 3,5 ton

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osoba, która chce podjąć się w celach zarobkowych świadczenia usług transportowych, powinna być bardzo dobrze zorientowana w przepisach krajowych jak i międzynarodowych związanych z transportem drogowym. Coraz więcej jest chętnych do poruszania się pojazdami do 3,5 tony, co jednak, gdy do takiego pojazdu doczepią przyczepkę o dmc powyżej 750 kilogramów?

 

Prawo jazdy

Sprawa, jak przyjrzeć się bliżej jest dość skomplikowana. Problem zaczyna się już w określeniu prawa jazdy, które jest niezbędne do prowadzenia takiego zestawu. Zgodnie z przepisami, kierowca prowadzący zestaw pojazdów, który łącznie przekracza 3,5 tony powinien okazać się prawo jazdami kategorii B+E. Przy czym należy pamiętać, że dmc przyczepy musi być mniejsze od dmc pojazdu. Ponadto przyczepa, której masa przekracza 750 kilogramów musi być wyposażona w hamulec najazdowy.

 

Licencja i zezwolenie

Co ważne, aby świadczyć usługi transportowe ważne jest uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika, a także licencję ? krajową, jeśli chcemy wykonywać przewozy tylko w Polsce i międzynarodową. Obwiązuje one już w przypadku poruszania się pojazdem o dmc do 3,5 tony z przyczepą powyżej 750 kg. W tym wypadku przedsiębiorca ma obowiązek spełnić wszystkie warunki zapisów z ustawy o transporcie drogowym, jak i rozporządzeń unijnych tego tematu dotyczących.

Tachograf

Posiadanie prawa jazdy kategorii B+E zobowiązuje posiadania w zestawie pojazdów powyżej 3,5 tony tachografu cyfrowego oraz przestrzegania czasu [racy kierowcy. Oczywiście na różnych forach można znaleźć wypowiedzi tych, którzy jeździli bez tachografów i nic im się nie stało, jednak w razie kontroli i kompetentnych stróżów prawa można zapłacić naprawdę wysoką karę za brak tachografu.

 

Winieta

Podobnie rzecz się przedstawia w przypadku opłat drogowych. Przy zestawie, którego łączna dmc przekracza 3,5 tony istnieje obowiązek uiszczenia opłat drogowych obowiązujących na terenie państwa, po którym pojazd się porusza.

Wpis ten powstał w wyniku zapytań jednego z czytelników, jednak obserwując dyskusje formowe z pewnością warto wszystkie informacje dotyczące przewozu pojazdem do 3,5 tony z przyczepą zawrzeć w jednym miejscu.