Aplikacje mobilne, które mogą pomóc przewoźnikom

5/5 - (2 votes)

Przydatne „narzędzia” mobilne w trasie

Przewoźnicy drogowi coraz częściej z powodzeniem korzystają z aplikacji mobilnych. Specjalnie przygotowane oprogramowania dla urządzeń przenośnych pomagają w omijaniu korków, wyszukiwaniu najtańszych stacji czy lokalizowaniu sprawdzonych punktów gastronomicznych. Nowe technologie pozwalają na dostęp do informacji zawsze i wszędzie. W obecnych czasach innowacyjności, zwykły telefon można bezproblemowo zmienić w prawdziwy komputer pokładowy kierowcy. Sposobem na to jest ściągnięcie odpowiedniej aplikacji, która podpowie trasę, ostrzeże przed kontrolami drogowymi (fotoradarami), a nawet nauczy ekonomicznej jazdy. Postaramy się doradzić, jakie aplikacje mobilne warto pobrać, przydatne przewoźnikom drogowym. Z dostępnych (płatnych i bezpłatnych) aplikacji wybraliśmy takie, które usprawnią kierowanie pojazdem ciężarowym oraz pomogą w codziennej pracy.

aplikacje dla przewoznikow

 

Najbardziej popularne aplikacje mobilne dla przewoźników drogowych

Mapy i nawigacje

  • „Google Maps”, „Map Factor Navigator”, „AutoMapa”, „MapaMap”- to swoista nawigacja samochodowa, pozycja nieodzowna dla każdego kierowcy posiadającego smartfona z GPS. Bezpłatnie można wgrać Google Maps czy Map Factor Navigator

W przypadku Google Maps wymagane jest połączenie z internetem, ponieważ program na bieżąco ściąga mapy. Natomiast Map Factor działa w systemie offline, co pozwala na korzystanie z niego bez dostępu do Internetu. Trzeba pamiętać, iż tego typu rozwiązania na pewno pomogą w wytyczeniu trasy i poprowadzą do celu, jednak zaproponowane rozwiązania „drogowe” nie wszędzie mogą być precyzyjne.

Innym rozwiązaniem mogą być płatne mapy znane z nawigacji samochodowych, które są bardziej dokładne np. AutoMapa czy MapaMap.

 

  • Yanosik– to pozycja bezwątpienia najbardziej popularna wśród kierowców. Aplikacja jest bezpłatna. Wielką popularność program zyskał dzięki funkcjom ostrzeganie przed korkami oraz przekazywanie informacji o fotoradarach. Ponad to aplikacja pomaga w wyznaczeniu najbardziej optymalnej trasy tj. aktualizuje się w razie pojawienia się wypadku lub zatoru. Informowanie o kontrolach drogowych (fotoradarach), odróżnia aplikację od innych np. Google Maps.

Poniżej link do strony, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące Yanosika

 

  • iOnRoad Augmented Driving– jest to aplikacja płatna, która wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość. Telefon umieszczony na przedniej szybie, dzięki specjalnemu programowi zmieni się w kontrolera ruchu. Dźwiękiem sygnalizuje, kiedy zbliżamy się na niebezpieczną odległość do samochodu przed nami czy zjeżdżamy z naszego pasa ruchu. Poniżej link do strony, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące owej aplikacji:

Rejestratory zużycia paliwa

  • motoLog”, „FuelLog- Car Management”, „Fuelio: paliwo i kosztyto aplikacje określane jako „rejestratory zużycia paliwa”. Warto pobrać program, dzięki któremu będziemy mogli notować wydatki związane z pojazdem. Każda z przedstawionych aplikacji pozwala notować tankowania i oblicza zużycie paliwa na podstawie ilości przejechanych kilometrów. Dwa pierwsze oprogramowania są płatne, natomiast trzecie jest całkowicie darmowe.
  • Paliwko”, „Petrokumpel”- Obie aplikacje są bezpłatne. Ich funkcjonalność polega na tym, iż pomagają wybrać taką stację, na której w danej chwili cena paliwa jest najniższa. Dodatkowo te programy mobilne ułatwiają znalezienie stacji najbliżej naszej pozycji. Jeśli chcemy płacić za paliwo mniej, to powinniśmy ściągnąć taką aplikację, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Poniżej linki do stron, na których są wyjaśnione zasady działania wymienionych oprogramowań.

Parkowanie i „przydatne” w trasie miejsca

  • Autostrady Polska– aplikacja jest bezpłatna. Opisano w niej 1700 miejsc, które znajdują się wzdłuż polskich autostrad, dróg ekspresowych oraz najważniejszych dróg krajowych. Ten program mobilny podpowie przewoźnikom, gdzie zaparkować (określając konkretne parametry np. specjalne miejsca dla dużych pojazdów i udogodnienia, jakimi będziemy zainteresowani). Pomoże zlokalizować bankomat, kantor, myjnie, restauracje itd. Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://autostradypolska.pl

Rejestracja drogi

  • AutoGuard BlackBox– to inaczej „czarna skrzynka” w samochodzie. Aplikacja jest płatna (chociaż darmowa wersja, z ograniczonymi funkcjami jest również dostępna).

Wszelkiego rodzaju samochodowe rejestratory wideo cieszą się dużą popularnością.

Zamontowana na przedniej szybie kamera nagrywa otoczenie, co w przypadku kolizji może stać się ewentualnym dowodem. Przewoźnik, który ma taką aplikację może samodzielnie określić moment nagrywania. Jeśli dojdzie np. do wypadku, program wyświetla numer alarmowy, zapisuje miejsce zdarzenia na mapie za pomocą GPS, określa kierunek podróży oraz prędkość.

Bezpieczeństwo

  • ICE: In Case of Emergency– aplikacja jest płatna. Dla kierowców, którzy pracują na międzynarodowym rynku transportowym powinna być niezbędna. W przypadku ewentualnego wypadku bardzo ułatwia pracę ratownikom (w takich chwilach każda minuta i niezbędna informacja decydują o przeżyciu). Ten program zawiera podstawowe dane o posiadaczu telefonu (imię, nazwisko oraz numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku). Dodatkowo zapamiętuje informacje o właścicielu telefonu tj. grupę krwi czy choroby przewlekła. Warto o tym programie poczytać oraz ściągnąć go na pulpit telefonu.

Diagnostyka pojazdu

  • Torque Pro (OBD 2 & Car)– aplikacja jest płatna, wykorzystywana do samodzielnej diagnostyki samochodowej. Może być przydatna kierowcom, którzy lubią wiedzieć, czy auto na pewno jest sprawne i co się z nim dzieje (przy długich trasach dobre rozwiązanie). Kierowca może zapisywać obroty silnika, mierzyć przyspieszenie, a także odczytywać błędy komputera pokładowego. Do łączności z komputerem przez interfejs OBD2 stosowany jest Bluetooth, jednak kierowca musi dokupić również specjalny adapter. Cena urządzenia zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych.

 

Ekojazda/ oszczędność paliwa

Program mobilny wykorzystuje urządzenie GPS. W oparciu o prędkość samochodu i sposoby przyspieszania analizuje wskaźnik efektywności ruchu. Sugeruje kierowcy, w jakich sytuacjach może obniżyć zużycie paliwa, a także jak poprawić styl jazdy.

 

Biznes

Do powstania pierwszych giełd transportowych przyczyniły się: redukcja pustych przebiegów, optymalizacja przestrzeni ładunkowych oraz zwiększenie zysków. Obecnie raczej już nikt nie zastanawia się nad ich potrzebą i korzyściami, jakie przynoszą. Umiejętne korzystanie z narzędzi dostępnych poprzez giełdy pozwala na oszczędność czasu dzięki możliwość komunikacji z wieloma kontrahentami (również zagranicznymi) w jednym czasie, dostęp do tysięcy ładunków i wolnych przestrzeni ładunkowych, a także zawieranie zleceń długoterminowych. Dzięki aplikacjom mobilnym również giełdy są w „zasięgu ręki”.

O jednej z najbardziej popularnych „TimoCom”, największej platformie transportowej w Europie mogą państwo poczytać na http://www.timocom.pl/ oraz zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi darmowej aplikacji na: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.timocom.transportbarometerlite&hl=pl

 

Przepisy drogowe

  • Going Abroad– jest darmową aplikacją, która pozwala sprawdzić przepisy bezpieczeństwa drogowego w Europie, np.: ograniczenia prędkości, zakazy rozmów przez telefon komórkowy itp. Program warto zainstalować przed wyjazdem za granicę w celu uniknięcia opłat roamingowych.

 

Podsumowanie

Aplikacje mobilne to nowa technologia, dzięki której mamy dostęp do informacji w każdej chwili i wszędzie. Stosowanie przedstawionych w artykule „programów mobilnych” w prowadzeniu przedsiębiorstwa szeroko pojętej branży TSL, a także wśród samych kierowców wynika z czasów, w jakich żyjemy a głównie narastającej mobilności. Jedynym problemem związanym z brakiem chęci korzystania z „nowości”, jest ograniczenie mentalne, przyzwyczajenie, które jest naszą drugą naturą. Kierowcy drogowi, którzy są zwolennikami nowych technologii, ułatwiających codzienną pracę (godziny spędzone w trasie), muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Programy asystujące podczas jazdy czy nawigacje są tylko aplikacjami wspomagającymi, którym nie można ufać bezgranicznie. Na pewno trzeba zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Pobrane aplikacje nie powinny absorbować uwagi kierowcy podczas prowadzenia samochodu. Warto powiadomienia dopasować w taki sposób, aby nagłe komunikaty nie rozpraszały uwagi kierującego.

Nie zapominajmy o tym, że nawet najbardziej pomocna aplikacja nie zastąpi myślenia!

Wierzymy, iż udało nam się zaprezentować kilka z tych aplikacji, które naszym zdaniem pomogą i będą przydatne przewoźnikom.

PS Zapraszam do wpisywania innych aplikacji w komentarzach

 

 

 

 

Zapisz